INVAZIVNA I OPASNA PO ZDRAVLJE, OSVOJILA PANČEVAČKI RIT:
BILJKA KOJA IZAZIVA OTOKE I PLIKOVE NA KOŽI! Stručnjaci upozoravaju na posledice, nadležni aktivno rade na njenom suzbijanju
Zavod za zaštitu prirode Srbije, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu, započeo je suzbijanje invazivne biljne vrste heracleum sosnowskyi, koja je u literaturi poznata i pod imenima kao što su gigantski kravlji peršun ili gigantski svinjski korov.
Nakon mapiranja na području Pančevačkog rita, mehaničkim putem je uništeno oko 80 posto površine na kojima se biljka nalazi. Ponovnim snimanjem, nakon tretiranja, potvrđeno je da su ostale rubne zone i pojedini pojasevi uz kanale koji presecaju ovo područje, a na kojima je i dalje prisutan određeni broj biljaka.
Zato će se nastaviti praćenje prisutva biljke na terenu i blagovremeno ponoviti mehanički tretman ili uvesti hemijsko suzbijanje i sve dalje neophodne mere, saopštio je Zavod za zaštitu prirode Srbije.
Alohtona vrsta heracleum sosnowskyi prepoznata je kao jedna od najopasnijih stranih biljnih vrsta zbog svog invazivnog karaktera i potencijalne opasnosti koju predstavlja za biodiverzitet i ljudsko zdravlje.
Prijaviti nove lokacije
Biljka heracleum sosnowskyi je zabeležena samo na području Pančevačkog rita, u blizini kanala, ali postoji mogućnost da su njene populacije prisutne i na drugim lokacijama.
Zbog toga je značajno upoznati javnost o njenom izgledu, potencijalnoj opasnosti po zdravlje ljudi i životnu sredinu, kao i o važnosti prijavljivanja novih lokaliteta kako bi se vrsta na vreme suzbila. Zavodu za zaštitu prirode zato bi pomoć građana bila značajna. Ukoliko se primeti, treba javiti Zavodu za zaštitu prirode Srbije i dostaviti fotografiju, uz tačnu lokaciju na adresu [email protected].
Biljka je u Srbiju dospela, najverovatnije, u toku velikih poplava 2012. godine vodenim putem iz udaljenih delova Evrope.
U našoj zemlji je registrovana 2016. godine na području Pančevačkog rita, u blizini Kovilova (okolina Beograda).
Ne sme se dodirivati golim rukama, ni dozvoliti deci da se igraju blizu nje
Heracleum sosnowskyi je dvogodišnja ili višegodišnja izrazito velika biljka, visine od metar do tri metra.
Iako cveta i plodonosi samo jednom u toku životnog ciklusa, produkuje veliki broj semena. U pitanju je robusna biljka sa rebrastom stabljikom, koja ima ljubičaste mrlje i proređene dlake. Listovi su veliki, izdeljeni, sa različitim stepenom segmentacije (najčešće trostruko) i zaobljenim zupcima na rubovima liske. Cvetovi su najčešće bele boje.
Biljka je alergena, njen sok sadrži fototoksične materije furokumarine. Kada dođe do kontakta sa kožom i izloženosti sunčevoj svetlosti, može izazvati fitofotodermatitis, koji se manifestuje crvenilom, otocima i plikovima na koži, a u pojedinim slučajevima kod osetljivih osoba se javljaju i respiratorne alergije, pa čak i anafilaksija.
Ne sme se dodirivati golim rukama, ni dozvoliti deci da se igraju blizu nje, ne prenositi je na druga mesta i davati seme zbog daljeg rasađivanja radi dekorativnosti i treba obavezno obavestite Zavod za zaštitu prirode Srbije.