Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POTPUNA OBUSTAVA SAOBRAĆAJA NA AUTO-PUTU KOD POŽEGE! Zatvoreni tuneli Laz i Munjino Brdo, EVO koliko će trajati i kuda će ići vozači

24.09.2025. 16:56 17:02
Piše:
Izvor:
Rina
да
Foto: RINA

POŽEGA - Na deonici auto-puta Pakovraće - Prilipac u periodu od 29. septembra do 2. oktobra sprovode se funkcionalna testiranja sistema automatskog upravljanja u tunelima Laz i Munjino brdo, u skladu sa operativnim planom postupanja u slučaju vanrednih događaja, shodno Zakonu o zaštiti od požara i Pravilniku o sadržini i načinu vršenja tehničkog pregleda objekta i Uredbi o uslovima i postupku uspostavljanja režima probnog rada radi odvijanja drumskog saobraćaja na državnim putevima.

U skladu sa zahtevima za funkcionalno testiranje sistema upravljanja i nadzora, kao i bezbednosnih sistema u tunelu, neophodno je da obe tunelske cevi budu istovremeno zatvorene za saobraćaj tokom izvođenja sveobuhvatnih testova.

Testovi će se izvoditi u prisustvu predstavnika relavantnih institucija i sertifikovanih tela iz delokruga nadležnosti, odgovornih izvođača radova, nadzornih organa, stručnog osoblja ispred Investitora-upravljača državnih puteva JP „Putevi Srbije“ kao i predstavnika MUP – Sektora za vanredne situacije i Komisije za tehnički pregled. 

Funkcionalno testiranje SCADA sistema obuhvata simulacije stvarnih scenarija vanrednih situacija (npr. saobraćajna nezgoda, požar, evakuacija, detekcija dima, aktivacija ventilacije i signalizacije), koji zahtevaju sinhronizovano upravljanje svim podsistemima tunela u obe cevi. 

Tokom testiranja, moguće su automatske reakcije sistema koje uključuju zatvaranje portala, promene signalizacije, aktiviranje zvučnih i vizuelnih alarma, te upravljanje ventilacijom i rasvetom – sve u realnim uslovima, dok delimična obustava saobraćaja onemogućava kompletnu proveru automatizovanih odgovora sistema na simultane događaje u obe cevi i remeti tok testiranja. 

Potpuna obustava saobraćaja u obe tunelske cevi tokom funkcionalnog testiranja je od suštinske važnosti za pravilno izvođenje svih planiranih scenarija, objektivnu ocenu ispravnosti sistema i bezbednost svih učesnika. 

Delimična ili povremena zatvaranja nisu bezbedna za učesnike u saobraćaju niti dovoljna za sprovođenje SCADA testiranja u obimu koji zahteva tehnički standard i onemogućavaju realne simulacije nužne za potpunu verifikaciju SCADA sistema.

Alternativni pravac

U periodu potpune obustave saobraćaja na deonici autoputa Pakovraće-Prilipac (Požega) saobraćaj će se odvijati deonicom puta I B reda broj 23 Čačak-Požega, uz postavljanje privremene saobraćajne signalizacije.

JP „Putevi Srbije“ apeluje na sve učesnike u saobraćaju da imaju strpljenja,  poštuju izmenjeni režim saobraćaja,  postavljenu privremenu saobraćajnu signalizaciju i da vožnju prilagode uslovima na putu.

Izvor:
Rina
Piše:
Pošaljite komentar