Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U SUBOTU FESTIVAL HURKE I KOBASICE U ADORJANU Degustacija za sve posetioce besplatna!

25.11.2025. 19:18 12:18
Piše:
Izvor:
Balkan trip
Foto: pixabay.com

U subotu, 29. novembra biće održan Festival hurke i kobasice u Adrojanu

Festival se održava od 2010. godine, a zbog njega u selo dolazi deset puta više posetilaca i gostiju nego što ima stanovnika.

U takmičarskom delu programa ekipama je obezbeđeno po pet kilograma mesa i iznutrica, a učesnici dolaze sa svojim začinima, receptima i umećem. Kotizacija za učešće je 2.500 dinara, a prijave potočlanih ekipa predviđene su do 25. novembra. Žiri proglašava najukusnije hurke i kobasice, a organizatori se uvek pobrinu za dobru zabavu. Pored celodnevnog kulinarskog i kulturno-zabavnog programa festival uvek pruža veliku gozbu za posetioce, jer se besplatno dele kobasice i hurke. Za okrepljenje i osveženje od jutra do večeri brinu se ugostitelji, a širok je spektar ponude i vašarkih, zanatskih, suhomesnatih i drugih proizvoda.

Hurka je vrsta kobasice – deblja od običnih kobasica, koja se pravi od svinjskih iznutrica i puno riže. Obavezno se priprema na svakom svinjokolju.
Program obično počinje rano ujutru kada se održava tradicionalni svinjokolj. Svinje se bare vodom, kako bi što više dlaka otpalo i ne bi ostalo unutar kože. Nakon toga se tradicionalno slamom prlje svinje, jer vatra čisti sve ostatke. Kada se završe priprema i čišćenje, pristupa se sečenju i odvajanju mesa. Na štandovima su velike mašine za mlevenje i punjenje, a učesnici vešto obavljaju i ovaj deo posla.

7.00 časova: Dolazak ekipa

7.30 časova: Tradicionalni svinjokolj, prljenje slamom

8.00 časova: Podela mesa takmičarskim ekipama

9.00 časova: Početak takmičenja

9.30 časova: Nastup orkestara

14.00 časova: Ručak

15.00 časova: Proglašenje pobednika

Učesnike i takmičare tokom festivalskog dana zabavljaju orkestri, što prati bogata vašarska ponuda brojnih izlagača u ulici Pap Pala. Popodne i uveče je predviđen muzički zabavni program.

Balkan Trip

Izvor:
Balkan trip
Piše:
Pošaljite komentar
(FOTO) TRADICIONALNI SVINJOKOLJ U VOGNJU Tovljenika manje nego ikad, al’ svi vole čvarke i kobasice EVO KAKO SE TO RADI U SREMU
комбо

(FOTO) TRADICIONALNI SVINJOKOLJ U VOGNJU Tovljenika manje nego ikad, al’ svi vole čvarke i kobasice EVO KAKO SE TO RADI U SREMU

25.11.2025. 09:09 09:34