Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(VIDEO) KINESKI DRON NA VODONIK STIGAO DO GINISA  Istorijskim letom razbio konkurenciju

17.12.2025. 17:31 17:40
Piše:
Izvor:
smartlife.mondo.rs
кина
Foto: youtube prinstcrin/ Kompascom Reporter on Location

Let dug skoro 190 kilometara, bez emisija i bez sletanja, doneo je kineskom dronu Tianmušan 1 (Tianmushan-1) zvanično mesto u Ginisovoj knjizi rekorda.

Sa pređenih 188,6 kilometara, kineski dron ostvario je najduži let na daljinu u kategoriji multirotorskih droniva na vodonik, saopštila je organizacija  Ginis vorld rekords (Guinness World Records) na 7. Žijang internešnal intelidžent tranportejšn industri Ekspo sajmu (Zhejiang International Intelligent Transportation Industry)   u istočnoj kineskoj provinciji Džeđang.

Dron Tianmushan-1 završio je ovaj let za nešto više od četiri sata, 16. novembra u Hangdžou, saopštio je Univerzitet Bejhang, a prenosi Čajna dejli.

 

Čitav let praćen je u realnom vremenu. Podaci o letu i dostignuća drona Tianmushan-1 ispunili su standarde Ginisove knjige rekorda u zvanično su verifikovani.

Sa međuosovinskim rastojanjem od 1.600 mm i težinom od 19 kg, ovaj dron bez emisija može da ponese do 6 kg tereta. Prema navodima univerziteta, sposoban je za letove u trajanju od 240 minuta bez tereta, uz pouzdan rad na temperaturama od -40 do 50 stepeni Celzijusa.

Značajno je i to što Tianmušan 1 (Tianmushan-1) može da izvodi autonomne BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) operacije na udaljenostima do 100 kilometara.

Tianmušan-1 se koristi za ekološke patrole velikom brzinom, inspekcije naftnih i gasnih cevovoda, upravljanje i održavanje postrojenja za obnovljive izvore energije, snabdevanje ostrva, urbano upravljanje saobraćajem i operacije hitnog reagovanja.

Novi rekord samo dokazuje koliki su komercijalnu potencijale dronova na vodonični pogom, pa se s pravom može očekivati sve veća konkurencija na ovom polju.

 

smartlife.mondo.rs

Izvor:
smartlife.mondo.rs
Piše:
Pošaljite komentar
(VIDEO) KINESKI ROBOT HODAO I UŠAO U GINISA! Prešao 100 kilometara za tri dana
kina

(VIDEO) KINESKI ROBOT HODAO I UŠAO U GINISA! Prešao 100 kilometara za tri dana

25.11.2025. 16:21 16:33
OVO JE 70 Ginisovih rekorda koje NIKO NIKADA NIJE OBORIO! Imate li HRABROSTI da postanete prvi? Možda baš vaše ime bude na listi

IZAZOV ZA SMELE!

da

OVO JE 70 Ginisovih rekorda koje NIKO NIKADA NIJE OBORIO! Imate li HRABROSTI da postanete prvi? Možda baš vaše ime bude na listi

04.09.2025. 21:10 21:21