VLADA OGRANIČILA CENE GORIVA JOŠ DVA MESECA Dizel za poljoprivrednike 179 dinara, drastične kazne za one koji ne ispoštuju cenovnik
Vlada Srbije donela je Uredbu o ograničavanju visine cena derivata nafte, kojom se utvrđuje način formiranja najviših maloprodajnih cena evrodizela i benzina evro premijum BMB 95. Uredba je stupila na snagu u subotu i važiće narednih 60 dana.
Prema uredbi, najviša maloprodajna cena sa PDV-om određuje se na osnovu prosečne veleprodajne cene derivata na teritoriji Srbije, uvećane za 20 dinara po litru. Posebno je propisano da evrodizel za registrovana poljoprivredna gazdinstva ne može biti skuplji od 179 dinara po litru.
Prosečne veleprodajne cene svakog petka obračunava Ministarstvo rudarstva i energetike, koje ih do 13 časova dostavlja Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine. Najviše maloprodajne cene objavljuju se istog dana, najkasnije do 15 časova, na zvaničnoj internet stranici ministarstva.
Trgovci gorivom obavezni su da odmah po objavljivanju primene utvrđene cene, a nije dozvoljeno naplaćivanje dodatnih naknada ili troškova koji nisu predviđeni uredbom. Mere se ne odnose na aditivirane derivate nafte.
Naftna industrija Srbije, kao i drugi distributeri, mogu da prodaju evrodizel poljoprivrednicima po ceni od 179 dinara po litru, uz ograničenje do 100 litara po hektaru, za površine upisane u Registar poljoprivrednih gazdinstava, i to do maksimalno 100 hektara.
Za nepoštovanje uredbe predviđene su novčane kazne od 100.000 do dva miliona dinara za pravna lica, kao i mogućnost zabrane obavljanja delatnosti od šest meseci do godinu dana. Nadzor nad primenom uredbe sprovodi Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine.