Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

FSS ODAO POČAST NEVINIM ŽRTVAMA: Memorijalni turnir u Malom Orašju – zajedništvo i trajno pamćenje

04.05.2026. 17:17 17:21
Piše:
Izvor:
Fudbalski savez Srbije
спорт
Foto: Fudbalski savez Srbije

U selu Malo Orašje u ponedeljak je obeležen Dan sećanja na nevino stradale u tragičnim događajima koji su 2023. godine zauvek promenili Srbiju.

U tišini, dostojanstvu i dubokoj emociji, porodice, prijatelji, meštani i brojni predstavnici fudbalske i društvene zajednice okupili su se da odaju počast mladim životima koji su prerano ugašeni.

Delegaciju Fudbalskog saveza Srbije činili su generalni sekretar Branko Radujko i potpredsednica Sandra Sremčević, koji su zajedno sa prisutnima položili cveće i zapalili sveće u znak sećanja na nevine žrtve.

Teško je pronaći reči u ovakvim trenucima. Ovo je bol koja pogađa svakog čoveka, a posebno roditelje, jer gubitak deteta predstavlja jednu od najvećih tragedija koju život može da donese. Duboko sam potresena i verujem da svi zajedno delimo istu tugu. Bilo da govorimo o Malom Orašju, Duboni ili Ribnikaru, reč je o tragedijama koja su potresle čitavu zemlju. Ovde dolazimo sa iskrenom željom da pružimo podršku porodicama i da im pokažemo da nisu sami – rekla je Sandra Sremčević, istakavši značaj zajedništva i uloge sporta u očuvanju sećanja:
– Ovaj turnir i ljudi koji ga organizuju, pre svega Aleksa Radujko i Anđelko Aćimović, čuvaju uspomenu na nevine žrtve na dostojanstven način. Podrška dolazi sa svih strana, iz Saveza, klubova, od bivših igrača i to pokazuje koliko nas sport povezuje. Svi ovi mladi ljudi živeli su za fudbal, navijali, sanjali… i zato je važno da kroz ovakve događaje nastavimo da čuvamo sećanje na njih.

Danu sećanja u Malom Orašju prisustvovali su i predsednik Fudbalskog saveza Beograda Nikola Lazetić, predstavnici dva najtrofejnija srpska kluba, Crvene zvezde i Partizana, Svetozar Mijailović, Vladimir Petrović, Predrag Mijatović, brojni fudbalski asovi…

Posebno emotivan trenutak bili su stihovi koje su čitali prijatelji i članovi porodica nastradalih, među njima i Anđelko Aćimović, koji je uz Aleksu Radujka jedan od inicijatora Memorijalnog turnira. Njihova reč, izgovorena sa tugom ali i dostojanstvom, još jednom je podsetila na veličinu gubitka, ali i snagu zajedništva koje čuva uspomenu na nevine žrtve masakra u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’ i Malom Orašju.

Ove godine okupio se još veći broj ljudi nego ranije, što pokazuje koliko su ovi datumi važni za sve nas. Ipak, važno je razumeti da porodicama nije teško samo 3. i 4. maja, njima je svaki dan težak. Ovi datumi su prilika da se svi mi podsetimo, da pokažemo empatiju i da im stavimo do znanja da nisu sami. Nama koji smo uz njih, svake godine je sve teže, ali imamo obavezu da čuvamo sećanje na ove anđele – rekao je Aleksa Radujko i naglasio značaj podrške fudbalske zajednice:
– Prisustvo predstavnika Fudbalskog saveza Srbije, naših najvećih klubova i legendi poput Predraga Mijatovića ili Vladimira Petrovića Pižona mnogo znači ljudima u ovim krajevima. Peđi su prilazili meštani i deca, slikali se sa njim, pozdravljali ga sa velikim poštovanjem… Bio je tu i Nikola Lazetić… Sve su to idoli generacija i njihovo prisustvo ovde govori o zajedništvu i poštovanju. Kada takvi ljudi dođu u jedno malo mesto, to ostavlja snažnu poruku da smo svi zajedno u ovome.

Memorijalni turnir

Nakon pomena, u znak sećanja na nastradale momke koji su živeli za fudbal, odigrana je revijalna utakmica između FK Smederevo i domaćina, FK Ravni Gaj. Brojni bivši asovi srpskog fudbala istrčali su na teren, simbolično nastavljajući snove onih koji su najviše voleli igru i koji su svim srcem navijali za svoj lokalni tim, ali i za reprezentaciju Srbije.

спорт
Foto: Fudbalski savez Srbije

– Čuvamo sećanje i pokazujemo zajedništvo, jer je to jedini način da se prebrode ovako teški i bolni trenuci – rekao je Anđelko Aćimović i zahvalio se Fudbalskom savezu Srbije na velikoj podršci: – Koliko god da je teško, znači nam kada vidimo ovoliki broj ljudi. Danas ćemo i kroz igru odati počast našoj deci, jer su živeli za fudbal. Sa nama je i jedan momak koji je teško povređen, koleno mu je još uvek u lošem stanju, ali će simbolično otvoriti utakmicu početnim udarcem i svi verujemo da će naredne godine biti u mogućnosti da istrči na teren i bude akter Memorijalnog turnira. To nam daje snagu.

Aćimović je naglasio i važnost solidarnosti i međusobne podrške:
– Ovakva okupljanja podsećaju koliko je važno da budemo ljudi, da pokažemo dobrotu i saosećanje. Svako od nas treba da krene od sebe, da bude bolji, solidarniji i spreman da pruži podršku. Samo tako možemo kao društvo da idemo napred.

Fudbalski savez Srbije, zajedno sa celokupnom fudbalskom porodicom, ostaje posvećen tome da uspomena na stradale nikada ne izbledi i da se ovakva tragedija nikada više ne ponovi.

Izvor:
Fudbalski savez Srbije
Piše:
Pošaljite komentar
UJEDINJENI U TUZI! LIDER SNS VUČEVIĆ I MINISTARKA PRIVREDE POLOŽILI VENCE I STALI KRAJ NEUTEŠNIH RODITELJA Održan pomen za ubijene u Malom Orašju i Duboni
адријана месаровић

UJEDINJENI U TUZI! LIDER SNS VUČEVIĆ I MINISTARKA PRIVREDE POLOŽILI VENCE I STALI KRAJ NEUTEŠNIH RODITELJA Održan pomen za ubijene u Malom Orašju i Duboni

04.05.2026. 10:52 11:00
NAVRŠAVAJU SE TRI GODINE OD MASAKRA U MALOM ORAŠJU I DUBONI Blažićima maksimalne kazne za ubistvo devetoro i ranjavanje 12 ljudi
1

NAVRŠAVAJU SE TRI GODINE OD MASAKRA U MALOM ORAŠJU I DUBONI Blažićima maksimalne kazne za ubistvo devetoro i ranjavanje 12 ljudi

04.05.2026. 07:17 09:59