FSS ODAO POČAST NEVINIM ŽRTVAMA: Memorijalni turnir u Malom Orašju – zajedništvo i trajno pamćenje
U selu Malo Orašje u ponedeljak je obeležen Dan sećanja na nevino stradale u tragičnim događajima koji su 2023. godine zauvek promenili Srbiju.
U tišini, dostojanstvu i dubokoj emociji, porodice, prijatelji, meštani i brojni predstavnici fudbalske i društvene zajednice okupili su se da odaju počast mladim životima koji su prerano ugašeni.
Delegaciju Fudbalskog saveza Srbije činili su generalni sekretar Branko Radujko i potpredsednica Sandra Sremčević, koji su zajedno sa prisutnima položili cveće i zapalili sveće u znak sećanja na nevine žrtve.
– Teško je pronaći reči u ovakvim trenucima. Ovo je bol koja pogađa svakog čoveka, a posebno roditelje, jer gubitak deteta predstavlja jednu od najvećih tragedija koju život može da donese. Duboko sam potresena i verujem da svi zajedno delimo istu tugu. Bilo da govorimo o Malom Orašju, Duboni ili Ribnikaru, reč je o tragedijama koja su potresle čitavu zemlju. Ovde dolazimo sa iskrenom željom da pružimo podršku porodicama i da im pokažemo da nisu sami – rekla je Sandra Sremčević, istakavši značaj zajedništva i uloge sporta u očuvanju sećanja:
– Ovaj turnir i ljudi koji ga organizuju, pre svega Aleksa Radujko i Anđelko Aćimović, čuvaju uspomenu na nevine žrtve na dostojanstven način. Podrška dolazi sa svih strana, iz Saveza, klubova, od bivših igrača i to pokazuje koliko nas sport povezuje. Svi ovi mladi ljudi živeli su za fudbal, navijali, sanjali… i zato je važno da kroz ovakve događaje nastavimo da čuvamo sećanje na njih.
Danu sećanja u Malom Orašju prisustvovali su i predsednik Fudbalskog saveza Beograda Nikola Lazetić, predstavnici dva najtrofejnija srpska kluba, Crvene zvezde i Partizana, Svetozar Mijailović, Vladimir Petrović, Predrag Mijatović, brojni fudbalski asovi…
Posebno emotivan trenutak bili su stihovi koje su čitali prijatelji i članovi porodica nastradalih, među njima i Anđelko Aćimović, koji je uz Aleksu Radujka jedan od inicijatora Memorijalnog turnira. Njihova reč, izgovorena sa tugom ali i dostojanstvom, još jednom je podsetila na veličinu gubitka, ali i snagu zajedništva koje čuva uspomenu na nevine žrtve masakra u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’ i Malom Orašju.
– Ove godine okupio se još veći broj ljudi nego ranije, što pokazuje koliko su ovi datumi važni za sve nas. Ipak, važno je razumeti da porodicama nije teško samo 3. i 4. maja, njima je svaki dan težak. Ovi datumi su prilika da se svi mi podsetimo, da pokažemo empatiju i da im stavimo do znanja da nisu sami. Nama koji smo uz njih, svake godine je sve teže, ali imamo obavezu da čuvamo sećanje na ove anđele – rekao je Aleksa Radujko i naglasio značaj podrške fudbalske zajednice:
– Prisustvo predstavnika Fudbalskog saveza Srbije, naših najvećih klubova i legendi poput Predraga Mijatovića ili Vladimira Petrovića Pižona mnogo znači ljudima u ovim krajevima. Peđi su prilazili meštani i deca, slikali se sa njim, pozdravljali ga sa velikim poštovanjem… Bio je tu i Nikola Lazetić… Sve su to idoli generacija i njihovo prisustvo ovde govori o zajedništvu i poštovanju. Kada takvi ljudi dođu u jedno malo mesto, to ostavlja snažnu poruku da smo svi zajedno u ovome.
Memorijalni turnir
Nakon pomena, u znak sećanja na nastradale momke koji su živeli za fudbal, odigrana je revijalna utakmica između FK Smederevo i domaćina, FK Ravni Gaj. Brojni bivši asovi srpskog fudbala istrčali su na teren, simbolično nastavljajući snove onih koji su najviše voleli igru i koji su svim srcem navijali za svoj lokalni tim, ali i za reprezentaciju Srbije.
– Čuvamo sećanje i pokazujemo zajedništvo, jer je to jedini način da se prebrode ovako teški i bolni trenuci – rekao je Anđelko Aćimović i zahvalio se Fudbalskom savezu Srbije na velikoj podršci: – Koliko god da je teško, znači nam kada vidimo ovoliki broj ljudi. Danas ćemo i kroz igru odati počast našoj deci, jer su živeli za fudbal. Sa nama je i jedan momak koji je teško povređen, koleno mu je još uvek u lošem stanju, ali će simbolično otvoriti utakmicu početnim udarcem i svi verujemo da će naredne godine biti u mogućnosti da istrči na teren i bude akter Memorijalnog turnira. To nam daje snagu.
Aćimović je naglasio i važnost solidarnosti i međusobne podrške:
– Ovakva okupljanja podsećaju koliko je važno da budemo ljudi, da pokažemo dobrotu i saosećanje. Svako od nas treba da krene od sebe, da bude bolji, solidarniji i spreman da pruži podršku. Samo tako možemo kao društvo da idemo napred.
Fudbalski savez Srbije, zajedno sa celokupnom fudbalskom porodicom, ostaje posvećen tome da uspomena na stradale nikada ne izbledi i da se ovakva tragedija nikada više ne ponovi.