Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NOVI SAD PRED SVETOM! Gradski projekti predstavljeni na prestižnom skupu u Uzbekistanu

03.06.2026. 15:59 16:03
Piše:
Izvor:
Dnevnik
нс
Foto: Grad Novi Sad

Članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Vanja Petković učestvuje na međunarodnoj GPSC City Academy (Akademija gradova u okviru Global Platform for Sustainable Cities – Globalne platforme za održive gradove), koja se od 1. do 3. juna 2026. godine održava u Samarkandu, u Uzbekistanu.

Događaj organizuje Svetska banka u partnerstvu sa Uneskom, u okviru programa GEF-8 (Globalni fond za životnu sredinu), sa ciljem unapređenja znanja i razmene dobrih praksi u oblasti zelene infrastrukture, klimatske otpornosti i održivog urbanog planiranja.

Vanja Petković na skupu predstavlja Grad Novi Sad i njegove rezultate u oblasti razvoja zelene infrastrukture, održive urbane mobilnosti i unapređenja kvaliteta životne sredine.

– Novi Sad kontinuirano potvrđuje svoju posvećenost održivom razvoju kroz ulaganja u zaštitu prirode, očuvanje vlažnih područja, širenje zelenih površina i razvoj održivog saobraćaja. Kao nosilac titule „Grad vlažnih područja“, grad aktivno radi na očuvanju Koviljsko-petrovaradinskog rita i drugih prirodnih resursa, prepoznajući njihov značaj za biodiverzitet i otpornost na klimatske promene.

Novi Sad danas ima više značajnih parkovskih celina, a ove godine dobio je i novi park kod Spensa. Parkovi danas nisu samo zelene oaze, već i simboli povezivanja ljudi i gradova, što potvrđuje i nedavno otvoreni Park prijateljstva Novog Sada i Đinana, koji svedoči o značaju međunarodne saradnje u izgradnji zelenijih i otpornijih urbanih sredina.

Istovremeno, grad raspolaže mrežom od više od 150 kilometara biciklističkih staza, dok je među najznačajnijim projektima nova staza Novi Sad – Rumenka – Irmovo – Kisač – Čenej, duga više od 20 kilometara. Kao prvi grad u Srbiji koji je uveo subvencije za kupovinu bicikala, od 2021. godine podržao je nabavku skoro 8.000 bicikala.

Zaključci skupa u Uzbekistanu potvrdili su značaj razmene iskustava kroz GEF-7 i GEF-8 projekte, kao i potrebu da se zelena tranzicija i održivi razvoj sistemski integrišu u prostorno, urbanističko i finansijsko planiranje. Istaknut je i značaj lokalnih projekata za ostvarivanje nacionalnih klimatskih i ekoloških ciljeva, uz ukazivanje na potrebu za dodatnim izvorima finansiranja i jačanjem integrisanog pristupa u odgovoru na izazove kao što su toplotni talasi, poplave i razvoj održivog saobraćaja – istakla je Petković.

Na događaju učestvuju predstavnici više od 50 gradova iz Evrope, Azije, Afrike i Latinske Amerike, a u okviru GEF-8 programa u Srbiji partneri u realizaciji projekata su Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, kao vodeća nacionalna institucija, zatim gradovi Beograd, Novi Sad i Zrenjanin, kao i međunarodni implementacioni partneri, uključujući programe i agencije sistema Ujedinjenih nacija i Svetske banke.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar
EKIPE CRVENOG KRSTA NOVI SAD NAJBOLJE Održano Pokrajinsko takmičenje u pružanju prve pomoći i realističnom prikazu povreda, stanja i oboljenja
црвени крст

EKIPE CRVENOG KRSTA NOVI SAD NAJBOLJE Održano Pokrajinsko takmičenje u pružanju prve pomoći i realističnom prikazu povreda, stanja i oboljenja

02.06.2026. 09:30 09:39