TRADICIJA I UMETNOST U NOVOM SJAJU U STEPANOVIĆEVU Slikari amateri na Vidovdanskoj likovnoj koloniji
Vidovdanska likovna kolonija, koja je okupila 20 slikara amatera, održana je u Domu penzionera i Kulturnoj stanici u Stepanovićevu.
Manifestacija je okupila umetnike iz Novog Sada, Zmajeva, Futoga, Kulpina i Stepanovićeva.
Slikarima je data potpuna sloboda izražavanja, pa su na platnima preovladavali slobodni motivi, pejzaži i cveće, koje su umetnici stvarali prema sopstvenoj inspiraciji. Prema rečima Milanke Mišković, predsednice Komisije za kulturu Udruženja penzionera Novog Sada, za učesnike je obezbeđen kompletan slikarski materijal.
– Odlučili smo da organizujemo Vidovdansku likovnu koloniju, koja je sastavni deo aktivnosti naše Komisije za kulturu. S obzirom na to da Udruženje penzionera Novog Sada posvećuje veliku pažnju kulturnim sadržajima, kroz projekte i sredstva koja dobijamo od Uprave za kulturu Grada Novog Sada redovno planiramo različite aktivnosti, pa smo i ovu likovnu koloniju uvrstili u godišnji program rada – istakla je Miškovićeva.
Poenta je da zidove novog Doma penzionera ukrase naše slike i da time dobiju na značaju kao dela nastala baš u ovom mestu (Milanka Mišković)
Ona je dodala da je inicijativu za organizaciju kolonije pokrenuo predsednik Mesne organizacije penzionera Stepanovićevo, Zoran Karagić.
Nakon umetničkog stvaranja, program je nastavljen u Kulturnoj stanici Stepanovićevo, gde su priređeni svečani ručak, izložba nastalih radova i bogat kulturno-umetnički program.
– U okviru naše Komisije za kulturu deluju literarna i likovna sekcija, hor i folklorna grupa. Članovi literarne sekcije, koji su korisnici penzija, objavili su i svoje zbirke pesama, a ovom prilikom recitovali su stihove. Potom je domaći folklorni ansambl iz Stepanovićeva izveo svoj program – kazala je Miškovićeva.
Ona ističe da ova akcija ima trajnu vrednost za lokalnu zajednicu.
– Poenta je da zidove novog Doma penzionera ukrase upravo ove slike i da time dobiju na značaju kao dela nastala baš u ovom mestu. Ovo je jedna od najvećih likovnih kolonija koje je naše Udruženje ikada organizovalo. Dvadeset slikara nije mali broj – rekla je naša sagovornica.
Penzioneri nizom manifestacija obeležavaju veliki jubilej
Vidovdanska likovna kolonija ujedno je i uvertira u obeležavanje velikog jubileja – 80 godina postojanja i rada Udruženja penzionera Novog Sada, koji se tokom cele godine obeležava brojnim programima.
– U oktobru ćemo učestvovati na Sajmu penzionera. Nastupićemo i na manifestaciji Saveza penzionera Srbije u Vrnjačkoj Banji pod nazivom „Olimpijada trećeg doba”. Naš hor učestvovaće na predstojećoj Smotri horova, a posebno smo ponosni na novu folklornu sekciju, osnovanu u aprilu, koja se uveliko priprema za centralno obeležavanje ovog značajnog jubileja – zaključila je Milanka Mišković.
Mesna organizacija penzionera Stepanovićevo nedavno je dobila potpuno adaptiran i novouređen Dom penzionera, čime su najstariji meštani dobili kvalitetan prostor za druženje, okupljanja i različite društvene aktivnosti.
– Ovaj projekat deo je šire inicijative Grada Novog Sada, koji je uložio značajna sredstva u obnovu čak 11 domova penzionera na svojoj teritoriji – naglasila je Miškovićeva.
Vidovdansku likovnu koloniju organizovali su Udruženje penzionera Novog Sada, Mesna organizacija penzionera Stepanovićevo i Kulturni centar Stepanovićevo.