Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

”NEMAMO VEZE SA OVIM” Rusija ne priznaje imenovanje Krišoka za vršioca dužnosti visokog predstavnika

01.07.2026. 20:48 20:52
Piše:
Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Youtube prinstcrin/Euronews BiH
Foto: Youtube prinstcrin/Euronews BiH

SARAJEVO: Ambasada Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini zvanično je danas odbacila odluku kojom se Luis Krišok imenuje za vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH.

Iz ruske Ambasade u BiH nakon imenovanja Luisa Krišoka za vršioca dužnosti visokog predstavnika u BiH je saopšteno da Rusija ostaje dosledna svom principijelnom stavu da je nakon Valentina Incka mesto visokog predstavnika u BiH upražnjeno, a novi visoki predstavnik može preuzeti svoju funkciju tek nakon što dobije odobrenje Saveta bezbednosti UN.

"Rusija nema nikakve veze sa sastankom Upravnog odbora Saveta za provođenje mira u BiH održanim juče u Sarajevu, niti sa odlukom u vezi sa takozvanim vršiocem dužnosti visokog predstavnika", saopštili su iz Ambasade, prenosi Sputnjik.

U saopštenju se dodaje da je Rusija jedan od garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma i da zadržava članstvo u Upravnom odboru Saveta za sprovođenje mira (PIK-a).

"Obustava naših aktivnosti u ovom telu je posledica našeg neslaganja sa načinom "izbora" gospodina Kristijana Šmita i činjenicom da on nije bio legitimni visoki predstavnik", poručili su iz Ambasade Rusije u BiH.

Zemlje EU i SAD se ni na jučerašnjoj sednici Upravnog odbora PIK-a nisu usaglasile oko imena novog visokog predstavnika, a Luis Krišok formalno je imenovan za vršioca dužnosti visokog predstavnika do konačnog imenovanja novog.

Izvor:
Dnevnik/Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar