Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Beogradska livnica lije spomenik Kralju Petru

24.07.2018. 11:24 11:28
Piše:
Foto: UGZI

Spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću, koji do 22. novembra treba da bude postavljen na Trgu republike, izliće beogradska firma „Primus-BMJ”, saznajemo u  Gradskoj upravi za građevinsko zemljište i investicije (UGZI).

Ova beogradska livnica odabrana je u pregovaračkom postupku za izvođača, budući da je tender raspisan krajem aprila propao jer se niko nije prijavio. 

„Primus-BMJ” je dobio posao pošto je ponudio najbolju cenu za izlivanje. Autor spomenika je vajar Zoran Ivanović, koji je bio u obavezi da izradi skulpturu, a livnica „Primus-BMJ” do ugovorenog datuma treba da odlije kalup iz segmenta u bronzi, izradi voštani model, obradi, patinira, isporuči i montira ga na Trgu republike. Za izradu spomenika izdvojeno je 12 miliona dinara, bez PDV-a.

Po konkursnoj dokumentaciji, bronzani spomenik od deset metara će gledati ka Vladičanskom dvoru. Na popločanom belom kamenu biće postavljen postament od mermera i na njemu će sa sve četiri strane pisati tekst na ćirilici. Na južnoj strani će pisati „Petar I Karađorđević 1844–1921”, a na severnoj „Kralj Srbije 1903–1918”. Na zapadnoj strani biće izrađen grb Kraljevine Srbije, a na istočnoj će pisati „Ruma, 24. novembar 1918, Novi Sad, 25. novembar 1918”. Takođe, oko spomenika bi trebalo da bude postavljena podna rasveta.

Spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću biće postavljen do obeležavanja stogodišnjice od prisajedinjenja Srema, Banata, Bačke i Baranje Kraljevini Srbiji nakon Prvog svetskog rata.

Podsećamo, inicijativu za podizanje spomenika Petru Prvom Karađorđeviću u decembru su podneli predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić, direktor Muzeja Vojvodine dr Drago Njegovan, direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada Petar Đurđev, direktor Biblioteke grada Novog Sada Dragan Kojić i direktorka Muzeja grada Novog Sada Vesna Jovičić. Nakon toga, Odluku o podizanju spomenika srpskom kralju jednoglasno je podržao Savet Skupštine grada za kulturu.

V. Bijelić

Piše:
Pošaljite komentar