Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA „DNEVNIKA”

NOVO LICE STAROG JEZGRA NOVOG SADA Više od 50 objekata u srcu Srpske Atine dobijaju novi sjaj

22.07.2025. 08:59 09:19
Izvor:
Dnevnik
комбо
Foto: Dnevnik

Programom sprovođenja mera tehničke zaštite na kulturnim dobrima u Novom Sadu, uključujući i one koji uživaju prethodnu zaštitu, predviđena je obnova više od 50 objekata i to u prostornim kulturno-istorijskim celinama Almaški kraj, staro jezgro grada, kompleks sinagoge, škole i opštinske zgrade Jevrejske zajednice, a na spisku su i ostaci srednjovekovne crkva na lokalitetu Klisa u Starim Ledincima.

U okviru projekta arhitektonsko-urbanističkog uređenja u najstarijem delu Srpske Atine, Almaškom kraju, konzervatorsko-restauratorski i građevinsko-zanatski radovi planirani su na fasadama i krovovima 38 kuća i zgrada, ali i na građevinama u ulicama Kralja Aleksandra 10, Svetozara Miletića 17, Grčkoškolskoj 6 i Trifkovićevom trgu 2, izgrađena 1900. godine, koju je oko 1906. godine kupio lekar i dramski pisac dr. Lazar Marković (1876–1935), čiji su naslednici i danas vlasnici jednog njenog dela. 

Predviđena je celovita obnova Gradske kuće, na Trgu slobode 1

зграда
Foto: Dnevnik / J. Vukašinović

Kako je navedeno, predviđena je celovita obnova Gradske kuće, na Trgu slobode 1, te zidane ograde sa soklom Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ Zmaj u Zlatne grede 4, zadužbine Arse Pajovića na Trgu republike 2 (druga faza obnove), prva faza radova na zadužbini prof dr Lazara Stojkovića, pr­vog de­ka­na Po­ljo­pri­vred­nog fa­kul­te­ta u No­vom Sa­du, na Trgu Marije Trandafil 11, patrerno uređenje Nikolajevske crkve, uključujući i zidanu ogradu. Osim toga, na spisku za obnovu su objekti u  Gimnazijskoj 2 i Dunavskoj 31, a biće sređena i fasada stambene zgrada u Ulici Jovana Đorđevića 11, u sastavu celine Mali Liman, kao nastavak obnove fasada u toj celini, koja, kako je objašnjeno, zaslužuje poseban tretman s obziorom na to da je delo arhitekte Đorđa Tabakovića.

Нови Сад
Foto: Dnevnik

U Ulici vojvode Bojovića planirana je sanacija ogradnog zida nekadašnje kasarne, a osim ograde oko Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj”, u  Zlatne grede će biti sređeni fasada i krov vrtića. 

Srednjovekovna crkva u Starim Ledincima

„Ostaci srednjevekovne crkve na lokalitetu Klisa u Starim Ledincima, kao spomenik kulture od velikog značaja, nalaze se u veoma lošem stanju. Po obodu zidina postavljene su fasadne skele, kako bi se sprečilo dalje odronjavanje osigurala bezbednost. Predviđena je konsolidacija, kao i prethodna arheološka istraživanja, da bi se došlo do podataka za dalju obnovu”, navedeno je u Programu sprovođenja mera tehničke zaštite.
 

Fasade i krovovi biće obnovljeni na objektima u ulicama: Dunavska 31, Milana Vidakovića 1, 3, 4, 6, Zlatne grede 8, 12, 15, 16,17, 19, 21, 27, 29, 31, 33, 37, Skerlićevoj 1, 2a i c, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 1519, 21, Save Vukovića 17 i Katolička porta 2 (zgrada Muzičke omladine). Na četiri građevine biće sređen samo krov - Sinagogi, i u ulicama Zlatne grede 18 i 23 i Aleksandra 1, dok će fasada biti obnovljena na objektima u Kralja Aleksandra 10, Svetozara Miletića 17, Grčkoškolskoj 6, Trifkovićevom trgu 2, Skerlićevoj 6, Jovana Đorđevića 11 i zadužbini Arse Pajovića na Trgu republike 2. 

трг
Foto: Dnevnik

Nije zgoreg napomenuti da su na Portalu javnih nabavki već objavljeni javni pozivi za obnovu nekih od objekata koji su na spisku, za sređivanje fasade stambene zgrade u Ulici Jovana Đorđevića, obezbeđenje ostataka zidanih struktura i nastavak arheoloških istraživanja, na lokalitetu Klisa u Starim Ledincima, i za izradu projektno-tehničke dokumentacije za izvođenje konzervatorsko-restauratorskih i sanacionih radova na Gradskoj kući, kao i da je Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada završio postupak javne nabavke i odabrao izvođače radova za sređivanje građevina u Katoličkoj porti 2 i Save Vukovića 17. 

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar