Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) Otvoren park na 1,8 hektara kod Spensa NOVI SAD BOGATIJI ZA JOŠ JEDNU ZELENU POVRŠINU Mićin: Novi prostor za odmor i uživanje

15.05.2026. 19:34 20:12
Piše:
Izvor:
Dnevnik/J. V.
М. Стајић/приватна архива
Foto: M. Stajić/privatna arhiva

Iako park kod Spensa još uvek zvanično nije otvoren, radnici su uklonili ograde oko tog prostora.

Parkovska površina prostire se na oko 1,8 hektara, duž Bu­le­va­ra ca­ra La­za­ra, od Spen­so­vog par­kin­ga do kol­skog pri­stu­pa tr­žnom cen­tru „Pro­me­na­da”, odnosno Big fešn Novi Sad.

Za­mi­šlje­n kao si­stem po­ve­za­nih ce­li­na, park ima osam ula­za, če­ti­ri s Bu­le­va­ra ca­ra La­za­ra, dva iz prav­ca par­kin­ga kod Spen­sa i dva od tržnog centra. Glav­na, ujed­no i naj­ši­ra pe­šač­ka sta­za pru­ža­ se  kroz parkovsku površinu i po­ve­zuje sve pristupe, a duž te sta­ze sme­njuju se raz­li­či­te am­bi­jen­tal­ne ce­li­ne.

М. Стајић/приватна архива
Foto: M. Stajić/privatna arhiva

Na desetak tabli na ulazima i ulazima su imena osvajača olimpijskih medalja iz odbojke, vaterpola, košarke, basketa tri na tri, fudbala, streljaštva, atletike, stonog tenisa, paraolimpijaca, trenera i selektora osvajača medalja. Na tablama su kju-ar kodovi koji kada se skeniraju prikazuju se i biografije proslavljenih sportista.

Osim pejzažnog uređenja prostora, ozelenjavanja i pešačkih staza, u okviru parka su izgrađeni platoi s česmama, kao i amfiteatar površine oko 150 metara kvadratnih, gde će, kako je planirano, biti organizovane različite manifestacije. U svojevrsnoj zelenoj oazi u sivilu betona, postavljene su klupe i ležaljke, između ostalih i „pametne s punjačima“, te kante za otpatke, žardinjere, a prostor je opremljen i video nadzorom.

Vo­do­snab­de­va­nje za­liv­nog si­ste­ma rešeno je eks­plo­a­ta­ci­jom pod­zem­nih vo­da na jed­nom vo­do­za­hvat­nom objek­tu - bu­na­ru.

М. Стајић/приватна архива
Foto: M. Stajić/privatna arhiva

Ranije je najavljeno da će jed­na če­s­ma biti na­zvana Olim­pij­ska če­sma, a imajući u vidu da se novi park nalaz tik uz novosadski hram sporta - Spens, u čijim su dvoranama i bazenima trenirali i stasavali neki od najuspešnijih sportista i olimpijci, nije isključeno da i park bude nazvan Olimpijski.

Na­kon što je pro­stor ne­ka­da­šnjeg Di­no par­ka go­di­na­ma bio za­pu­šten, uređivanje no­vog par­ka, počelo je u novembru 2023. godine. U sređivanje te površine i opremanje mobilijarom uloženo je više od 370 miliona dinara, a reč je o zajedničkoj investiciji Pokrajine i grada. 

J. V.

Izvor:
Dnevnik/J. V.
Piše:
Pošaljite komentar