Putovanje kroz vreme i prostor
Prvi februar, dan kada je Novi Sad dobio status slobodnog i kraljevskog grada, kada je 1748. carica Marija Terezija potpisala Povelju koja je istovremeno značila i visok stepen
autonomije u okviru Habsburške monarhije, ovoga puta dočekan je Monografijom “Novi Sad” koja je zvaničnu promociju imala prošle sedmice u Gradskoj kući.
Doprinos izlasku, u izdanju zrenjaninske izdavačke kuće “Studio Bečkerek” direktorke, a ujedno i urednice izdanja, Duge Radovanov, dalo je čak 48 autora, a bogato ilustrovanih 184 strane delo su još 30 fotoreportera i fotografa.
Imena poput Siniše Jokića, Zorana Kneževa. Petra Đurđeva, Smiljke Šajfer, Selimira Radulovića, Dragana Kojića, Đorđa M. Srbulovića, Miroslava Božina, Aleksandra Samaryije i drugih autora, svakako imaju posebnu težinu i daju određen pečat ovom izdavačkom poduhvatu, baš kao i kada je reč o fotoreporterima poput Aleksandra Milutinovića, Darka Dozeta, Dragana Kurusića, Jova Milivojevića i ostalih majstora objektiva.
Subotička “Rotografika” štampala je početni tiraž od 2.000 komada i gotovo je izvesno da će ova monografija, pre ili kasnije, doživeti i drugo izdanje, jer se svakako radi o jednom od snažnih aduta Novog Sada u trci za prestižnu titulu evropske prestonice kulture za 2021. godinu.
Na nedavno održanoj svečanoj promociji član Gradskog veća za kulturu Vanja Vučenović monografiju je okarakterisao kao “poduhvat koji naglašava kulturu Novog Sada”. Njegove reči svakako potkrepljuje sadržaj luksuzno opremljenog izdanja koji obuhvata stotinak tekstova i više od 270 fotografija iz najrazličitijih oblasti koje imaju bilo kakvih dodirnih tačaka sa gradom. U konciznoj hronologiji predstavljenoj na dve strane, hroničar i publicista Zoran Knežev retrospektivu Novog Sada počinje podatkom da su 1237.godine na teritoriji grada postojala naselja Čenej, Sajlovo, Kamendin, Rivica i Bivaljoš, a završava događajem od 4. oktobra prošle godine kada je u Novom Sadu 12.360 učesnika odigralo “Veliko kolo za Ginisa”, dugo čak šest kilometara.
S obzirom na to da će monografija prema rečima urednice Duge Radovanov imati i izdanja na engleskom, nemačkom i ruskom jeziku, jasno je da će svi koji to do sada nisu znali, na jednom mestu moći da se upoznaju sa administrativnim, privrednim, kulturnim, naučnim i turističkim centrom Autonomne pokrajine Vojvodine. Drugi grad po veličini u Srbiji prostire se na 702,7 kvadratnih kilometara i nalazi se na nadmorskoj visini od 72 do 80 metara, uz umereno-kontinentalnu klimu, kroz koji pritiče velelepna reka Dunav.
Sadržaj obuhvata 97 poglavlja koji istorijatom grada nadhanuto otvara tekst istoričara i kustosa, mr Siniše Jokića, a potom čitaoca Monografija vodi na svojevrsno “putovanje gradom” i upoznaje ga s nastankom grba grada, pričom o Trgu slobode, predstavljanjem jednog od obeležja grada rimokatličkom crkvom Imena Marijinog, pričom o Srpskom narodnom pozorištu, Sinagogi, Uspenskoj, Almaškoj, Nikolajevskoj ili Sabornoj crkvi, o Dunavskom parku, ali i o ulicama od jedne od najstarijih, Dunavskoj do za mlade danas popularnoj Ulici Laze Telečkog.
S. Savić
Jedanaest pobratima
Novi Sad se pobratimio sa jedanaest gradova: Modenom, Italija (od 1974. godine), Čangčuenom, Kina (1981), Dortmundom, Nemačka (1982), Noričom, Engleska (1989), Ilijupolijem, Grčka (1994), Budvom, Crna Gora (1996), Temišvarom, Rumunija (2005), Nižnjim Novgorodom, Rusija (2006), Pečujom, Mađarska (2009), Gomeljom, Belorusija (2013) i Tolukom, Meksiko (2015).