Đurić: Međunarodna zajednica da zaustavi formiranje vojske Kosova
međunarodne zajednice da to zaustavi, izjavio je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
"Zahtevamo od međunarodne zajednice da bez odlaganja zaustavi ovu opasnu eskalaciju političkih odnosa u južnoj pokrajini", rekao je Đurić novinarima u Beogradu.
On je dodao da bi uspostavljanje bilo kakve vojske i vojne formacije na KiM predstavljalo direktno kršenje Rezolucije 1244 SB UN i vojno-tehničkog sporazuma iz Kumanova, na osnovu kojih je 1999. godine zaustavljen rat u južnoj pokrajini.
Đurić je istakao i da srpski predstavnici u institucijama u južnoj pokrajini neće ni direktno ni indirektno podržati takvu inicijativu.
Kako je rekao, Priština bi formiranjem vojske zadala ozbiljan udarac teškim naporima za međunacionalno pomirenje, popravljanje odnosa Srba i Albanaca na području južne pokrajine i uspostavljanju trajne stabilnosti.
"Činjenica je da je velikoalbanski projekat glavna pretnja stabilnosti regiona i stvaranje nekakve albanske paravojske na KiM bilo bi dolivanje ulja na vatru i pretnja teško uspostavljenom miru", rekao je Đurić.
Kako kaže, kosovske bezbednosne snage bi, čak i da budu naoružane teškim naoružanjem, mogle da budu pretnja jedino nenaoružanom srpskom narodu na KiM, što Srbija nikada neće dozvoliti.
Podseća da je srpski narod jasno stavio svima do znanja da je protiv formiranja albanske vojske na KiM i da bi jednostrano stvaranje takve formacije trajno skrenulo sa puta proces dijaloga i sve pokušaje da se odnosi Srba i Albanaca učini boljim.
"Pokrajinama nije mesto da prave vojske, a ni našoj južnoj pokrajini koja je u prethodnih 17 godina od rata videla toliko patnji", rekao je Đurić.
On je dodao da među albanskim političarima ima mnogo onih koji ne shvataju "šta im priliči", te da bi trebalo još jednom da saslušaju i bolje razumeju srpsku narodnu poslovicu - "videla žaba da se konj potkiva pa i ona podigla nogu".
Kosovski predsednik Hašim Tači predao je danas nacrt Zakona o transformaciji bezbednosnih snaga Kosova u Vojsku Kosova predsedniku kosovske skupštine Kadriju Veseljiju.
Nacrt zakona se ne odnosi na ustavne promene, prenosi portal Koha.net, već se njime menjaju ingerencije Kosovskih bezbednosnih snaga.
Tači predao Nacrt zakona za formiranje kosovske vojske
Kosovski predsednik Hašim Tači predao je danas nacrt Zakona o transformaciji bezbednosnih snaga Kosova u Vojsku Kosova predsedniku kosovske skupštine Kadriju Veseljiju.
Ovaj Nacrt zakona se ne odnosi na ustavne promene, prenosi portal Koha.net, već se njime menjaju ingerencije Kosovskih bezbednosnih snaga.
Tačiji je izjavio da je inicijativa za transformaciju BSK od suštinske važnosti, prenosi RTK2.
"Želim da vas obavestim da sam na osnovu mojih ustavnih ovlašcćenja kao vrhovnog komandanta KBS dao predsednik Skupštine predlog zakona za tranformaciju KBS. Ova inicijativa je neophodno i ima za cilj očuvanje teritorijalnog suvereniteta i ima za cilj očuvanje mira na Kosovu i region," rekao je Tači.
"Nismo uspeli da formiramo Vojsku Kosova jer su srpski poslanici jasno stavili do znanja da oni nikada ne bi glasali za promenu ustavnih amandmana. Kosovo ne može da ostavi svoju sudbinu na milost i nemilost bilo koga. Za mene je suština važnija od simbolike sa imenom," dodao je Tači.
Tači je takođe rekao da ova transformacija necće uticati na ovlašcćenja ili misiju Kfora.
Predsednik Skupštine je rekao da će sutra sazvati predsedništvo skupštine kako bi šefovi poslaničkih grupa raspavljali o ovom zakonu. Veselji je rekao da cće ova transformacija doprineti miru u regionu.
"Ovo je dobar dan za građane Kosova. Predsednik je nastupio u skladu sa svojim ustavnim ovlašcćenjima. Ja cću sutra sazvati predsedništvo kako bi ispoštovali sve procedure. Kroz ovu transformaciju, Kosovo će da doprinese miru u region, "- rekao je Veselji na konferenciji za novinare.
Dačić: Srbija se protivi formiranju vojske Kosova
Srbija ne gleda pozitivno na najave formiranja oružanih snaga Kosova i u političkom smislu će uraditi sve da do toga ne dođe, izjavio je danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
Ali kao što znate, oni vuku jednostrane poteze, a posledice te politike su jasno vidljive - izazivanje nestabilnosti u regionu, rekao je Dačić na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, Srbija, u svakom slucaju, ne gleda pozitivno na formiranje oružanih snaga Kosova, to nije u skladu sa Rezolucijom 1244, po kojoj na KiM mogu da budu samo naoružane snage UN, odnosno međunarodnih organizacija, Kfor.
To je i bila tema razgovora prilikom potpisivanja Briselskog sporazuma, da ukoliko nekada dođe do toga, protivno volji Srbije, da te snage ne mogu da dolaze na teritorije gde žive Srbi bez prethodne saglasnosti Kfora. Srbija će u političkom smislu uraditi sve, ali kao što znate, oni vuku jednostrane poteze, alposledice te politike su jasno vidljive - izazivanje nestabilnosti u regionu, rekao je Dačić.
On očekuje promenu poltike EU, u smislu da pokuša da ima balansiraniju poziciju i da bude faktor koji doprinosi smanjenju rizika, izazova i nestabilnosti u regionu.
Zato je važno, smatra Dačić, da iz Srbije dolaze pozivi na suzdržanost, na jednu politiku koja će omogućiti da se rešavaju problemi, a ne da se umnožavaju.
Mi smo spremni na tu politiku, premijer Vučić rekao je više puta da će učestvovati na raznim skupovima gde možemo da istaknemo našu stabilizirajuću ulogu, rekao je Dačić.
Osvrćući se na izjavu Federike Mogerini da je zabrinuta za stabilnost regiona, šef srpske diplomatije narodski je rekao:"Dobro jutro".
Za to nije trebalo da dolazi ovde da sazna da ima napetosti i problema u regionu. Pa mi na to ukazujemo svake nedelje, terajući Brisel da reaguje na neke probleme koji postoje u regionu. Ali pošto Brisel zatvara oči pred tim problemima i ima zaveru ćutanja, osim kada je ponekad o Srbiji reč, normalno je da se iznenađuju kada dođu u region, kaže Dačić.
Ističe da u Srbiji vlada politička stabilnost i da će tako biti i posle izbora i u narednom periodu.
Dačić je najavio da u četvrtak ide na Kubu, kako bi učestvovao na konferencijama gde su prisutne zemlje koje su vazne za glasanje za prijem Kosova u Unesko.
Biće 20-30 ministara spoljnih poslova zemalja do kojih je teško doći, na primer Bahama, Barbadosa.
Prošli put je predstavnik Kosova, kada je bila takva konferencija u Gvajani, po privatnoj liniji došao u privatnu posetu, posledica toga bila je da je Surinam priznao Kosovo. Zato mi moramo da budemo prisutni i našim prijateljima stavimo do znanja šta je nama važno i ta poseta je veoma bitna za nas, rekao je Dačić.
(Tanjug)