Jemstvo ulaznica za predsedničku trku, pobedniku tri miliona evra
Još uvek se ne zna koliko kandidata će se naći na glasačkom listiću za predsedničke izbore, ali je zato poznat „kolač” koji će iz državnog budžeta raspodeliti politički suparnici.
Za finansiranje kampanje izbora za šefa države, iz kase Ministarstva finansija biće izdvojen 641,8 milion dinara, ili nešto manje od 5,2 miliona evra, a izborni zakon je jasno propisao kako će učesnici u toj političkoj borbi taj novac raspodeliti. Polovina sume, odnosno 320,9 miliona dinara, biće raspodeljena ravnopravno među kandidatima, dok drugi deo ide favoritima koji prođu u drugi krug. Međutim, eventualni pobednik u prvom izbornom krugu dobija ceo taj iznos. To praktično znači da bi, u slučaju da na ovim izborima bude 12 kandidata kao i na prošlim, svi učesnici na izborima dobili po 26,7 miliona dinara. Druga polovina novca ide najuspešnijima, tako što bi u slučaju da se ide u drugi krug, pre održavanja novog glasanja, na račune dva najuspešnija kandidata bilo uplaćeno po nešto više od 160 miliona dinara. Ukoliko bismo imali pobednika već nakon prvog kruga, on bi dobio oko 347 miliona dinara, ili 2,8 miliona evra.
No, da bi dobili budžetski novac, pretendenti na mesto prvog čoveka države moraju da najpre da polože jemstvo jednako svoti koju treba da dobiju od države. To znači da moraju da pripreme 26,7 miliona, ili nekretnine u toj vrednosti, a priznaju se i bankarske garancije i državne hartije od vrednosti. Na izborima 2012. godine, kada su zajedno bili parlamentarni i predsednički, stranke su, uglavnom, koristile mešovita izborna jemstva. Demokratska stranka koristila je isključivo bankarske garancije Razvojne banke Vojvodine, dok je SNS kombinovao uplate s računa stranke i privatnih firmi, odnosno pojedinaca. Garancije LDP-u dale su AIK banka i Razvojna banka Vojvodine. URS i SPS kombinovali su pare banaka, stranke i fizičkih i pravnih lica.
Istovremeno, još pre starta trke, politički igrači moraju da obezbede i oko pola miliona dinara za overu potpisa birača koji ih podržavaju. Zakon kaže da je to najmanje 10.000 parafa, a na poslednjim izborima Ministarstvo pravde je odredilo da taksa za svaki od njih bude po 50 dinara.
Poznavaoci političkih dešavanja tvrde da bez bar milion evra nema ozbiljne kampanje za funkciju na Andrićevom vencu. Vrlo je teško proceniti koliko će potrošiti kandidati. Jedino što sa sigurnošću znamo jeste da će ubedljivo najviše novca otići na reklame i oglašavanje. Do sada se pokazalo da mnogi od najavljenih kandidata nade polažu i u društvene mreže, pa će vam tako već sada na „Fejsbuku” „istrčati” ponuda da se pridružite fanovima Vuka Jeremića, a na „Tviteru” su, osim njegovih, aktivni i podržavaoci kandidature Saše Jankovića. S druge strane, procenjuje se da će medijski resursi biti dostupniji kandidatu vlasti jer će njegovu kampanju podupreti i drugi najviši državni funkcioneri.
Što se tiče prikupanja novca iz privatnih izvora, učesnici na izborima moraju voditi računa o zakonskim ograničenjima. Maksimalna vrednost godišnje donacije nekog pojednica za finansiranje izborne kampanje iznosi najviše 20 prosečnih mesečnih zarada, dok je u slučaju pravnih lica taj iznos najviše 200 prosečnih mesečnih zarada.
Za pokrivanje troškova izborne kampanje država izdvaja iznos od 0,07 posto poreskih prihoda budžeta Republike Srbije. Da bi učesnik na izborima mogao dobiti te pare, neophodno je da prilikom podnošenja predloga predsedničkog kandidata Republičkoj izbornoj komisiji preda i izjavu da želi da koristi novac iz javnih izvora. RIK prikuplja sve te izjave i prosleđuje ih Ministarstvu finansija, u čijim rukuma je obračun i transfer državnog novca na račune učesnika na izborima. Spisak budžetskih abonenata ide i Agenciji za borbu protiv korupcije, koja je kontrolor troškova kampanje nakon sprovedenih izbora. Naime, u roku od 30 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora, učesnici moraju da podnesu izveštaj Agenciji o troškovima izborne kampanje, odnosno o poreklu, visini i strukturi para prikupljenih i utrošenih i iz javnih i iz privatnih izvora.
S. Stanković
Ko vraća pare?
Predsednički kandidat koji ne osvoji najmanje jedan odsto glasova moraće da vrati sav novac dobijen iz budžeta. Na predsedničkim izborima 2012. manje od jedan odsto, ili ispod 40.000 glasova, dobila je jedino kandidatkinja Socijaldemokratskog saveza Danica Grujičić – 0,79 procenat.
Kontrola i poseban račun
Da bi prikupljali i trošili novac za finansiranje kampanje, učesnici na izborima moraće da otvore poseban račun da bi sva plaćanja išla isključivo preko njega. Novac kandidatima leže u roku od pet dana od dana utvrđivanja konačne liste kandidata, s tim što svaki dinar nakon izbora moraju da pravdaju računima vezanim za troškove kampanje. Ukoliko nešto preostane, učesnik na izborima je dužan da sav neutrošeni novac dobijen iz državne kase vrati u budžet Republike Srbije, a onaj iz privatnih izvora prenese na svoj račun koji koristi za redovan rad.