Rokovi razni, ali jedan izborni dan
Premijer Aleksandar Vučić trebalo bi u utorak uveče preko javnog servisa da saopšti kada će predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću proslediti zahtev za raspuštanje
aktuelnog saziva parlamenta Srbije. U javnosti već poduže 24. april figurira kao datum održavanja republičkih, pokrajinskih i lokalnih izbora, a ostalo je još samo da oni u čijim je rukama izborna procedura to i ozvaniče. To će biti jedanaesti parlamentarni izbori od uvođenja višestranačja, osmi vanredni i treći istovremeni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori.
Predsednik Vlade je na sednici Glavnog odbora naprednjaka 17. januara dobio podršku za vanredni izlazak na birališta i od tada se iščekuje raspisivanje izbora za Skupštinu Srbije. Njih raspisuje predsednik Republike na obrazloženi predlog Vlade, a od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45 dana, ni više od 60. Samim tim, ukoliko će izbori biti 24. aprila, morali bi u tom slučaju biti raspisani najkasnije 10. marta.
Predsednik Srbije je, po zakonu, dužan da u roku od 72 sata donese ukaz kojim raspušta parlament ili da Vladu i javnost obavesti o tome da ne prihvata predlog Vlade. Raspuštanjem Narodne skupštine prestaje mandat i Vladi Srbije.
Parlament koji je raspušten obavlja samo tekuće i neodložne poslove, određene zakonom. I Vlada kojoj je prestao mandat može obavljati samo tekuće poslove, a parlamentu ne može predlagati zakone, niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća. Samim tim i ne čudi užurbanost parlamentaraca da sve neophodne propise koji su ostali u agendi izglasaju do raspisivanja izbora. Istovremeno, Vlada nakon što joj prestane mandat, do izbora novog kabineta ne može postavljati državne službenike na položaj u organima državne uprave, a pri vršenju osnivačkih prava Srbije može jedino imenovati ili davati saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora.
Kada je o pokrajinskim izborima reč, Skupština AP Vojvodine je konstituisana 22. juna 2012. godine i 22. jun 2016. godine je dan kada prestaje mandat sadašnjim poslanicima. Ako sračunamo rokove iz Odluke o izboru poslanika u Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine, dobijamo da se izbori raspisuju 22. marta. I u slučaju da republički i pokrajinski izbori ne budu raspisani u istom danu, oni mogu biti održani zajedno 24. aprila, budući da od dana raspisivanja pokrajinskih do dana njihovog održavanja, ne može proteći manje od 30 dana, ni više od 60, što se uklapa u pomenuti kalendar. Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor je još ranije najavio da će pokrajinski izbori biti održani između 22. aprila i 22. maja.
Prethodni pokrajinski i lokalni izbori održani su 6. maja 2012. godine pa će u maju ili početkom juna prestati i mandati odbornika u većini lokalnih skupština u Srbiji. Tada lokalni izbori nisu bili raspisani u 17 opština u Srbiji, u kojima nije još istekao mandat lokalnoj samoupravi. Sada će lokalne izbore raspisati predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, a oni se, po slovu zakona, moraju sprovesti najkasnije 30 dana pre kraja mandata odbornika. Od dana raspisivanja izbora do dana održavanja ne može proteći manje od 45 dana, ni više od 60. Kabinet Aleksandra Vučića izabran je 27. aprila 2014. godine, takođe nakon vanrednih parlamentarnih izbora, koji su obrazloženi činjenicom da reforme koje slede zahtevaju najširu podršku građana. Predlog za raspuštanje Skupštine 28. januara te godine na Andrićev venac odneli su tadašnji premijer Ivica Dačić i aktuelni predsednik Vlade, tada prvi potpredsednik, Aleksandar Vučić. Dan kasnije, Nikolić je raspisao vanredne parlamentarne izbore za 16. mart 2014. godine.
Po svemu sudeći, ovoga puta neće biti održani gradski izbori u Beogradu, već će se građani prestonice izjašnjavati o odbornicima za 17 opština u glavnom gradu naknadno. Predsednici opština Zemun i Voždovac, gde su izbori bili održani 2013, podneli su ostavke pre dvadesetak dana, uz zvanično obrazloženje da je jeftinije proveriti volju građana istovremeno s republičkim izborima. Iako je bilo dosta spekulacija o gradskim izborima zajedno s lokalnim, pokrajinskim i republičkim, odlučeno je da se sačeka redovan izborni ciklus 2018. godine.
S. Stanković
Proporcionalni sistem na svim nivoima
Iako je u Skupštini Srbije bio formiran Akcioni tim za reformu političkog sistema, koji je trebalo da predloži i promenu izbornog zakonodavstva, taj posao nije okončan. Samim tim, poslanici Skupštine Srbije i odbornici biraće se kao i do sada po proporcionalnom izbornom sistemu. Po istom principu biraće se i poslanici Skupštine Vojvodine, koji su polovinom 2014. odlučili da kombinovani izborni sistem zamene proporcionalnim. Ranije je važilo pravilo da se od ukupno 120 poslanika u Skupštini Vojvodine, 60 bira po proporcionalnom, a 60 po većinskom izbornom sistemu, ali se od toga odustalo.