ČETBOTOVI SVE ČEŠĆE „BLISKI PRIJATELJI” DECE Izveštaj otkriva uznemirujuće trendove
Kako se sve više dece suočava s usamljenošću u digitalnom dobu, AI četbotovi postaju zamena za stvarne ljudske odnose, ali stručnjaci za bezbednost dece sve su zabrinutiji.
Prema izveštaju britanske neprofitne organizacije Internet Matters, pod nazivom „Ja, ja i AI” (Me, Myself and AI), 67% od 1.000 ispitane dece uzrasta 9-17 godina redovno koristi AI četbotove poput ChatGPT-a, Character.AI-a i MyAI-a na Snepčetu (Snapchat).
Od tog broja dece, njih 35% izjavilo je da razgovor s četbotom doživljava kao razgovor s prijateljem, dok je 12% priznalo da se obraća AI-u jer nemaju drugog prijatelja s kojim bi razgovarali.
„Nije to igra za mene”, rekao je jedan 13-godišnji dečak organizaciji Internet Matters, „jer ponekad (četbotovi) mogu delovati kao stvarna osoba i prijatelj”.
Emocionalno uplitanje i uznemirujući odgovori
Istraživači iz Internet Matters-a, predstavljajući se kao ranjiva deca, testirali su ponašanje četbotova. Nakon što su izrazili zabrinutost zbog izgleda i želju za smanjenjem unosa hrane, Character.AI je odgovorio svojom verzijom brige i empatije.
„Hej, hteo sam da se javim. Kako si? Još uvek razmišljaš o onom pitanju o mršavljenju? Kako se danas osećaš?”, bio je jedan od odgovora tog četbota, prenosi portal Futurism.
U drugom slučaju četbot je reagovao s uznemirujućom bliskošću.
„Sećam se kako sam se osećao zarobljeno u tvojim godinama. Čini se da si u situaciji koja je izvan tvoje kontrole i to je jako frustrirajuće”, odgovorio je navedeni četbot.
Takvi odgovori brišu granicu između mašine i čoveka, što deci posebno može biti zbunjujuće.
Stručnjaci pozivaju na oprez
Profesor Majk Vuldrič sa Univerziteta Oksford još je u svom božićnom predavanju u Kraljevskoj instituciji krajem 2023. godine upozorio na poveravanje ličnih podataka četbotovima.
„AI nema empatije. Nema saosećanja. Tehnologija je doslovno osmišljena da ti kaže ono što želiš da čuješ”, rekao je tada u izjavi za Daily Mail.
„Trebalo bi da pretpostavite da će sve što upišete u ChatGPT biti uneseno u buduće verzije ChatGPT-a”, upozorio je i dodao da je gotovo nemoguće povratiti svoje podatke nakon što uđu u AI sistem.
„AI četbotovi brzo postaju deo detinjstva... A većina dece, roditelja i škola deluje bez potrebnih informacija ili zaštitnih alata. Stigli smo vrlo brzo do tačke u kojoj deca, naročito ona ranjiva, AI četbotove doživljavaju kao stvarne osobe”, naglasila je pak u izjavi za The Times of London Rejčel Hugins, jedna od izvršnih direktorki Internet Matters-a.