Danas je Svetski dan roda!
FENOMEN KOD NOVOG SADA ODUŠEVLJAVA I NAUKU I PRIRODNJAKE! Kolonija belih roda broji 75 gnezda i spada među najveće u Evropi
24.06.2026.
17:12
17:21
Komentari (0)
Najveća kolonija belih roda u Srbiji, koja se nalazi na nedovršenom objektu pored auto-puta u Novom Sadu, nastavlja da raste i ove godine broji 75 aktivnih gnezda.
Svetski dan roda obeležava se danas, a Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je da ova kolonija predstavlja jednu od najvećih u Evropi.
Na ostacima betonskog objekta pored auto-puta u Novom Sadu završeno je snimanje i kartiranje kolonije belih roda, tokom kojeg je utvrđeno prisustvo 75 aktivnih gnezda.
Prema dostupnim podacima, veća je samo kolonija u gradu Alfaro na severu Španije, gde je zabeleženo oko 120 gnezda.