HEPATITIS NE BIRA – NI IGLA, NI POLJUBAC, NI BRIJAČ NISU BEZOPASNI Napreduje bez simptoma, a infekcija može da uzrokuje cirozu ili rak jetre
Hepatitis je virusno zapaljenje jetre izazvano virusima hepatitisa (tip A, B, C, D, E i drugi). Virusi hepatitisa B i C se najčešće prenose krvlju, mogu da izazovu akutni i hronični oblik, a nelečen hronični hepatitis s vremenom može dovesti do ciroze ili raka jetre.
Među glavnim su uzročnicima karcinoma jetre, uzrokujući više od milion smrtnih slučajeva širom sveta godišnje.
– Bolest napreduje potpuno bez tegoba ili sa veoma blagim tegobama, kod određenog broja inficiranih može se javiti žutica, uz pojavu tamne mokraće i svetle stolice, slabog apetita, glavobolje, muke, gađenja na masnu hranu, simptoma sličnih gripu i drugo – kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Simptomi bolesti se obično pojavljuju tek kada je bolest uznapredovala, što dovodi do velikog broja nedijagnostikovanih osoba, a čak i kada se dijagnostikuje, broj osoba koje su na lečenju je nizak.
Većina inficiranih osoba ne zna da je inficirana ovim virusom i otkriju da imaju hepatitis B ili C infekciju nakon mnogo godina tihe infekcije, što povećava rizik od razvoja teške bolesti jetre i prenošenja virusa na druge. Rana dijagnoza je prvi korak ka lečenju i sprečavanju nastanka raka jetre.
– Uz dostupnost efikasnih vakcina i terapije za hepatitis B i leka za hepatitis C, eliminacija ovih virusnih hepatitisa je ostvariva, ali je neophodna veća svest i razumevanje bolesti i rizika kao i pristup jeftinijoj dijagnostici i lečenju. Vakcina protiv hepatitisa B dostupna je i za odrasle i za decu (čak i u kombinaciji sa vakcinom protiv hepatitisa A), dok savremena i bezbedna antivirusna terapija može da izleči više od 95 odsto osoba sa infekcijom hepatitisom C. Međutim, trenutno ne postoji vakcina protiv virusa hepatitisa C – napominju u Institutu.
Testiranje moguće i bez knjižice
Institut za javno zdravlje Vojvodine, kao i svih ranijih godina, nastaviće sa dobrovoljnim, poverljivim, besplatnim i anonimnim savetovanjem i testiranjem klijenata na hepatitis B i hepatitis C tokom cele godine u okviru DPST savetovališta – ističu u Institutu i dodaju kako za dolazak na testiranje u Savetovalište nije potrebna zdravstvena knjižica niti uput lekara doma zdravlja.
Virusi hepatitisa B, C i D mogu da se dobiju nezaštićenim seksualnim odnosom sa inficiranom osobom; upotrebom pribora pri intravenskom ili intranazalnom korišćenju droga ili ubrizgavanju lekova, koji je prethodno koristila osoba inficirana hepatitisom; korišćenjem zajedničkog pribora za ličnu higijenu gde povremeno može ostati (nevidljivih) tragova krvi – četkice za zube, brijači, mašinice za šišanje, makazice za nokte – sa osobom koja je inficirana nekim od hepatitis.
Zaraza je moguća i sa inficirane majke na novorođenče (pre, tokom i nakon porođaja); akcidentalno – ubodom na korišćenu iglu ili oštar instrument ili izlaganjem krvi inficiranih osoba (npr. kod zdravstvenih radnika), kao i ako se koriste nesterilni instrumenti pri medicinskim, stomatološkim i drugim intervencijama (npr. tetovaža, akupunktura, pirsing, kozmetičke procedure – pedikir, manikir), kao i invazivnim dijagnostičkim procedurama, kojima se narušava integritet kože. Hepatitis A se prenosi kontaktom sa prljavim rukama, hranom ili vodom.