Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Letnji kamp „Glavu gore – bez barijera 2026” u Banji Kanjiži: Osnaživanje mladih sa invaliditetom

14.07.2026. 08:32 08:40
Piše:
Izvor:
Milorad Mitrović
а
Foto: M. Mitrović

Letnji kamp „Glavu gore – bez barijera“ u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Banja Kanjiža“ u Kanjiži, u dve smene od 29. juna do 13. jula, okupio je više od stotinu mladih obolelih od mišićne distrofije i drugih neuromišićnih bolesti, njihovih pratilaca i volontera sa područja Beograda, Vojvodine i Smedereva.

Okupljanja u letnjem kampu u Kanjižu imaju tradiciju i dobar su primer osnaživanja mladih osoba sa invaliditetom, a uz druženje, kreativne radionice i rehabilitaciju, tema ovog kampa bilo je njihovo angažovanje u civilnom sektoru. 

Kamp „Glavu gore – bez barijera “ organizovalo je Udruženje distrofičara Beograda uz partnerstvo sa Savezom distrofičara Vojvodine, a Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja finansijski je podržalo sa 3,7 miliona dinara. Ministarka Milica Đurđević Stamenkovski je prilikom posete i razgovora sa učesnicima kampa poručila je da će to ministarstvo nastaviti da podržava projekte koji doprinose socijalnoj inkluziji, rehabilitaciji i kvalitetnijem životu mladih sa invaliditetom. 

Specijalna bolnica za rehabilitaicju „Banja Kanjiža“ koja ima dugu tradiciju lečenja i rehabilitacije uz primenu lekovitih svojstava termomineralne vode i blata sa visokostručnim timom medicinskih stručnjaka, potrudila se i ovog puta da učesnicima kampa pruži dobre uslove za boravak i realizaicju programa kampa. Direktorka Snežana Adžić, naglašava, se u ovoj ustanovi učesnici kampa doživljavaju kao prijatelji.

Сусрет учесника кампа с министарком Милицом Ђурђевић Стаменковски
Foto: M. Mitrović

Socijalna radnica Udruženja distrofičara Beograda Brankica Mitrović, glavna koordinatorka kampa, naglašava da cilj boravka u kampu nije samo druženje, nego i edukacija mladih sa invaliditetom. 

– Banja Kanjiža nam je punim kapacitetom izašla u susret i za ovu priliku ponudila edukativni bolnički dan koji obuhvata pun pansion i užinu, korišćenje bazena i rehabilitaciju, kongresne sale i sportske hale, tako da imamo sve uslove za realizaciju programa kampa – kaže Brankica Mitrović. 

Predsednica Saveza distrofičara Vojvodine Aleksandra Panović dodaje da je učesnicima kampa posebno omogućeno dvočasovno korišćenje bazena i rehabilitzacija,  ukazujući da je za svaku osobu sa invaliditetom plivanje dragocen vid terapije. 

– Ovo je 25. kamp u okviru Saveza distrofičara Vojvodine, a za osnaživanje mladih sa invaliditetom korisne su vršnjačke radionice koje oni drže međusobno, tako da mnogo nauče i osposobljavaju se učešćem u kampovima. Praksa pokazuje da ih osnažujemo , da stasavaju i da nas nasleđuju.  Učimo ih i bodrimo, tako da mnogu od učesnika prethodnih kampova sada postaju predsednici i sekretari lokalnih organizacija – ističe Aleksandra Panović. 

Bez obzira na hendikep i vezanost za invalidska kolica, mladi oboleli od mišićne distrofije i drugih neuromišićnih obolenja, uz dodatne napore i trud uspevaju da se školuju, završavaju studije i radno se angažuju. Dražen Trivunović iz Banatskog Dvora, mesta u opštini Žitište, diplomirani je inženjer informacionih tehnologija, već četiri godine  radi od kuće za jednu holandsku kompaniju na poslovima konsaltinga. 

– Značajna nam je podrška i zajedničko druženje na kampovima sa drugim osobama sa invaliditetom. Ujedno to je prilika da nešto novo naučimo i podsticaj da se dodatno osnažujemo i napredujemo – kaže Trivunović.

Kristina Jevtović iz Novog Sada je pred završetkom master studija muzičke pedagogije na  Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a pored toga pet godina  je klavijaturistkinja benda „Rok apoteka“

 - Najbitnije od svega je da na radionicama učimo o samopouzdanju i kako da se izborimo za sebe , jer je vrlo bitna stvar za osobe sa invaliditetom, da damo maksimum od sebe da se izborimo za svoj položaj u društvu , a na kampovima se i jako lepo družimo – zadovoljna je boravkom u kampu Kristina Jevtović. 

Izvor:
Milorad Mitrović
Piše:
Pošaljite komentar