"PREDAH SMEŠTAJ" POSTOJI SAMO U TRI GRADA U SRBIJI Kapaciteti puni, potražnja veća nego ikad!
Usluga "Predah smeštaja", namenjena deci i mladima sa određenim problemima u razvoju, kao i odraslima i starijim osobama koje imaju poteškoće u svakodnevnom funkcionisanju, trenutno je dostupna samo u Beogradu, Nišu i Šapcu.
Slavica Kujundžić, načelnica inspekcije socijalne zaštite pri Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja navodi za RTS da korisnici mogu boraviti u ustanovama do 45 dana godišnje, od čega najviše 20 dana neprekidno. Usluga nije besplatna, cenu određuju pružaoci usluge na lokalnom nivou, u skladu sa podrškom koju dobijaju od svojih samouprava.
"Predah smeštaj" omogućava korisnicima da povremeno borave u ustanovi, dok njihovim porodicama i negovateljima pruža neophodan odmor. Ovu uslugu trenutno pružaju samo Beograd, Niš i Šabac.
Slavica Kujundžić, načelnica inspekcije socijalne zaštite pri Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja, navodi za RTS da je "Predah smeštaj" usluga namenjena deci i mladima sa određenim problemima u razvoju, kao i odraslima i starijim osobama koje imaju probleme u funkcionisanju.
"Predah smeštaj je jedna od usluga koja se pruža korisnicima i služi kao podrška njihovim porodicama", navodi Kujundžićeva.
Napominje, ova vrsta smeštaja nije institucionalno zbrinjavanje, već oblik podrške porodicama koje brinu o korisnicima 24 časa dnevno.
"Porodica ima mogućnost da korisnike, o kojima neposredno brine, na određeni period smesti u u 'Predah smeštaj'. Ova usluga im omogućava da reše neke svoje probleme ili da se, jednostavno rečeno, odmore", objašnjava gošća Beogradske hronike.
Prema važećim propisima, usluga se može koristiti do 45 dana godišnje, s tim što kontinuirani boravak ne može trajati duže od 20 dana.
"Predah smeštaj može biti organizovan u vidu jednodnevnog, vikend ili višednevnog boravka, u zavisnosti od potreba porodice i mogućnosti pružaoca usluge", objašnjava Kujundžićeva.
Velika potreba, nedovoljna ponuda
Postojeći kapaciteti nisu dovoljni, kaže Kujundžićeva, i naglašava da je interesovanje korisnika znatno veće od onoga što trenutno može da se ponudi.
"Predah smeštaj često se nadovezuje na druge usluge kao što su dnevni boravak ili pomoć u kući. On predstavlja dodatnu podršku, i korisnicima i njihovim porodicama", dodala je ona.
Ističe da "Predah smeštaj" ima dvostruku ulogu – kao podrška porodicama koje brinu o osobama sa posebnim potrebama, ali i kao značajan mehanizam za prevenciju institucionalnog zbrinjavanja.
"Osnovno načelo socijalne zaštite je da korisnik, koliko god je to moguće, ostane u okviru svoje biološke porodice. Institucionalno zbrinjavanje primenjuje se tek kada sve druge usluge i oblici podrške ne mogu da obezbede adekvatnu negu i podršku", ističe gošća načelnica inspekcije socijalne zaštite.
Usluga nije besplatna – cene određuju pružaoci usluge na lokalnom nivou, u skladu sa podrškom koju dobijaju od svojih samouprava. U cenu su uključeni troškovi ishrane, higijene, manjih zdravstvenih usluga, kao i aktivnosti usmerene na očuvanje funkcionalnosti korisnika.
Zašto samo tri grada
Na pitanje zašto ovu uslugu trenutno pružaju samo tri grada, Kujundžićeva pojašnjava da lokalne samouprave imaju ključnu ulogu u organizaciji i finansiranju "Predah smeštaja".
"Ministarstvo učestvuje u postupku licenciranja tih usluga jer postoje važeći pravilnici koji regulišu uslove pod kojima te usluge mogu da se pružaju i samim time izdaje licencu", navodi Kujundžićeva.
Dodaje da je važno da lokalne vlasti prepoznaju realne potrebe svojih građana, kako korisnika tako i njihovih porodica. U zavisnosti od toga, mogu se organizovati usluge koje su prilagođene specifičnostima zajednice.
"Nije svakoj lokalnoj samoupravi potrebna ista usluga, ali definitivno potrebe za predah smeštajem postoji. Lokalne samouprave su te koje bi trebalo da prepoznaju potrebe, kako svojih sugrađana korisnika, tako i njihovih porodica i da organizuju te usluge", pojašnjava ona.
Ukazuje da pružalac te usluge može biti i udruženje, pravno lice ili druga lica koja ispune uslove.
"Tako da, mislim, široki je spektar pružalaca te usluge", navodi načelnica Inspekcije socijalne zaštite pri Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja.
Slavica Kujundžić ističe da je važno da lokalne zajednice više aktiviraju razvoj "Predah smeštaja", jer je ovo značajan mehanizam za podršku porodicama i prevenciju institucionalnog zbrinjavanja, s ciljem da korisnik ostane u okviru svoje porodice koliko god je to moguće.