SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O ŠTENEĆAKU Tiha pretnja za vašeg ljubimca
Štenećak je ozbiljna i vrlo zarazna virusna bolest pasa koja može da zahvati životinje svih uzrasta, iako su štenad najugroženija.
Virus napada više sistema u telu psa, a u najtežim slučajevima može dovesti do trajnih posledica pa čak i smrti. Ipak, dobra vest je da se ova bolest može efikasno prevenirati redovnim vakcinisanjem.
Način prenosa, kako dolazi do infekcije
Do zaraze dolazi ili direktnim kontaktom sa zaraženim psom, preko respiratornih sekreta (kijanje, kašljanje), ili indirektnim putem, preko kontaminiranih površina, predmeta (posuda za hranu, igračke), kao i preko izmeta i urina.
Virus se može preneti i preko trave i zemljišta na kojima se zadržao sekret zaraženih pasa, pa se savetuje da štene ne izlazi napolje pre završene vakcinacije. Takođe, moguća je i transmisija preko majčine posteljice.
Simptomi bolesti, opasnost koja napada ceo organizam
Inkubacija traje od 3 do 14 dana, nakon čega se javljaju prvi simptomi: povišena temperatura, letargija, povraćanje, dijareja, curenje nosa i suzenje očiju. Bolest potom može zahvatiti različite sisteme:
Respiratorni sistem: upala pluća, otežano disanje, kašalj koji prelazi iz suvog u vlažan, gnojni sekret iz nosa i očiju.
Digestivni sistem: gubitak apetita, često povraćanje i krvava dijareja.
Koža: crvene promene na stomaku i butinama koje prelaze u plikove.
Nervni sistem: najteži oblik bolesti sa simptomima poput grčeva, trzanja udova, problema sa hodom i hronične upale mozga.
Ukoliko primetite bilo koji od ovih znakova, neophodna je hitna poseta veterinaru.
Lečenje i vakcinacija, ključ je u prevenciji
Trenutno ne postoji lek koji direktno uništava virus štenećaka. Terapija se svodi na ublažavanje simptoma i podršku imunom sistemu psa kako bi se sam izborio s infekcijom. Zato je preventivna vakcinacija najvažniji korak.
Prva vakcina se daje između 6. i 8. nedelje starosti, najčešće od strane odgajivača. Zatim sledi revakcinacija posle 3–4 nedelje, a konačna doza buster vakcine daje se nakon navršenih 4 meseca života. Nakon toga, vakcinacija se ponavlja jednom godišnje.
Vakcina protiv štenećaka deo je kombinovane zaštite koja obuhvata i druge bolesti kao što su mačja kuga, zarazna žutica, leptospiroza i parainfluenza.
Ishod bolesti, moguć oporavak, ali sa posledicama
U nekim slučajevima, pas se može oporaviti, ali to zavisi od toga koliko je bolest napredovala i kakav imunitet pas ima. Nažalost, i kod izlečenih pasa mogu da ostanu ozbiljne i trajne posledice, naročito ako je bio pogođen nervni sistem.