Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

JABUKE U EVROPI PUNE PESTICIDA, ZABRANJENE ZA BEBE Pronađene "večite hemikalije", stručnjaci savetuju ljuštenje pre jela

30.01.2026. 11:59 12:08
Piše:
Izvor:
Tanjug/Dnevnik
jabuke
Foto: unsplash.com, ilustracija

Analiza jabuka u 13 evropskih zemalja pokazala je da je čak 85 odsto njih sadržavalo ostatke pesticida

U 85 odsto jabuka koje se prodaju širom Evrope su pronađeni ostaci više pesticida, pokazuje danas objavljeno istraživanje nevladine organizacije Pan Jurop.

Analiza je obuhvatila oko 60 jabuka kupljenih u 13 evropskih zemalja, među kojima su Francuska, Španija, Italija i Poljska, a pojedine jabuke su imale tragove čak sedam različitih hemikalija, prenosi Gardijan.

U 71 odsto slučajeva otkriveni su pesticidi koje Evropska unija svrstava u najopasnije i koje planira postepeno da izbaci iz upotrebe.

Pored toga, u 64 odsto uzoraka pronađene su i PFAS supstance, poznate kao "večite hemikalije", koje se teško razgrađuju i prisutne su u životnoj sredini.

Pojedinačni nivoi pesticida u jabukama su bili niži od zakonski dozvoljenih granica u Evropskoj uniji, ali organizacija upozorava na takozvani "koktel efekat", odnosno istovremenu izloženost većem broju pesticida u jednom proizvodu.

Prema rečima predstavnika Pan Jurop, rizici kombinovanog delovanja tih supstanci još nisu dovoljno istraženi.

Organizacija navodi i da bi čak 93 odsto analiziranih jabuka bilo zabranjeno ako bi se prodavale kao prerađena hrana za bebe, zbog strožih pravila koja važe za decu mlađu od tri godine.

dete
Foto: unsplash.com, ilustracija

Pan Jurop savetuje potrošačima da oljušte jabuke iz konvencionalne proizvodnje pre konzumacije ili da kupuju organske jabuke.

Jabuke su među najpopularnijim voćem u Evropi, ali veoma često se tretiraju pesticidima, posebno zbog borbe protiv gljivičnih bolesti u voćnjacima.

Izvor:
Tanjug/Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar