PANIKA U NATO-u Evo koja članica alijanse kuje tajni plan
U NATO sve češće se čuje upozorenje da bi Rusija mogla da pokrene oružani napad na članice alijanse za samo pet godina, posebno ako Moskva smatra da je NATO podeljen
Američki predsednik Donald Tramp, skeptik prema NATO, poljuljao je decenije odnosa između SAD i kontinenta, a istovremeno je otoplio odnose sa Kremljom.
NATO se oslanja na čvrstu posvećenost onome što je poznato kao Član 5, ideji da će preostale članice podržati naciju koja je pod oružanim napadom. Rusija je više puta pretila podržavaocima Ukrajine, uključujući i Ujedinjeno Kraljevstvo, zbog njihove podrške Kijevu tokom ruske invazije. U toku su razgovori o tome da li bi britanske i druge evropske trupe mogle biti poslate u Ukrajinu da nadgledaju budući sporazum o prekidu vatre, što je Kremlj odbacio kao neprihvatljivo.
Britanski zvaničnici će ažurirati "planove za nepredviđene situacije" sastavljene pre dve decenije o tome kako bi britanska vlada odgovorila na napad na kopno Velike Britanije, objavio je list Telegraf.
Novi "plan odbrane domovine" obuhvatiće napade na zemlju konvencionalnim ili nuklearnim bojevim glavama, kao i sajber operacije, navodi se u izveštaju. "Ujedinjeno Kraljevstvo ima robusne planove za niz potencijalnih vanrednih situacija koji su razvijeni i testirani tokom mnogih godina", rekao je portparol vlade, prema pisanju Newsweek.
Kontinentalna Evropa i Velika Britanija se bore sa ogromnim nedostacima u protivvazdušnoj odbrani, sa godinama niskih ulaganja u odbranu i dubokim oslanjanjem na SAD da obezbede skupe vojne kapacitete i impozantan nuklearni arsenal. Iako Velika Britanija ima sopstveno nuklearno oružje za odvraćanje, SAD su jedina zemlja sa nuklearnim arsenalom koji se može meriti sa ruskim. Prošlog meseca, visoki zvaničnik britanskog Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva (RAF) rekao je da je zemlja simulirala kako bi se početni ruski napadi na Ukrajinu, nakon što je pokrenula invaziju punih razmera u februaru 2022. godine, odvijali na tlu Velike Britanije.
"Nije bila lepa slika", rekao je Blajt Kroford, koji se ranije u aprilu penzionisao kao komandant Britanskog centra za vazdušno-svemirsko ratovanje.
Razume se da su neke od raketa u simulaciji probile odbranu koju je Velika Britanija očekivala, a ratne vežbe nisu uzele u obzir nekoliko ruskog oružja "sledeće generacije" koje je debitovalo kasnije u ratu, kao što su hipersonične rakete Cirkon i Kinžal.
Admiral ser Toni Radakin, načelnik Generalštaba britanske vojske, rekao je u aprilu 2024. godine da šefovi odbrane razgovaraju o tome da li britanska verzija izraelskog mnogo hvaljenog sistema protivvazdušne odbrane Gvozdena kupola može da zaštiti zemlju od vazdušnih napada.