NOVA SLIKOVNICA VODI MLADE KROZ SRCE SUBOTICE Zmaj, Ana i Mirko otkrivaju tajne Korzoa
Nedavno je svetlost dana ugledalo posebno izdanje za najmlađe Subotičane – slikovnica „Moja omiljena ulica Korzo u Subotici”, koja nas vodi u nesvakidašnju avanturu kroz najpopularniju gradsku ulicu.
Prateći pustolovine dvoje dece, Ane i Mirka, koji uz pomoć zmaja istražuju znamenita zdanja ovog grada, mali čitaoci imaju priliku da otkriju brojne zanimljivosti o istoriji i arhitekturi Subotice.
„Ideja je bila da deci približimo važnost očuvanja kulturnog nasleđa našeg grada, i to kroz prošlost, sadašnjost, kao i ono što želimo sačuvati za budućnost. Reč je o zanimljivoj priči o razvoju Subotice i Korzoa, na koji smo svi posebno ponosni. Kroz Korzo možemo pratiti vremensku liniju razvoja Subotice, od nekadašnje Rogine bare blizu Parka Rajhla Ferenca, pa sve do Gradske kuće”, objašnjava istoričarka umetnosti iz Savremene galerije Nela Tonković.
Ana i Mirko, glavni likovi, vode nas kroz ovu edukativnu priču.
„Glavni junaci uz pomoć zmaja putuju hronološki, od objekta do objekta, prenoseći priče o izgradnji, bivšim vlasnicima, arhitektonskim detaljima na pojedinim zgradama. Suština je da kroz ovu priču učimo ne samo decu već i odrasle, a to je šta čini naš grad posebnim i kako možemo sačuvati našu baštinu ako joj posvetimo pažnju”, dodaje Nela.
Za ovu posebnu slikovnicu ilustracije je radila Larisa Ivanković, koja je radila i slikovnicu o Rajhlovoj palati.
Izdavač ove vredne publikacije je Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture, koji ove godine slavi 45 godina rada.
„Ovo nije naš prvi edukativni projekat, još 2018. smo objavili radnu svesku o kulturnoj baštini grada. Ova slikovnica je drugačiji pristup – namenjena je osnovcima, mada primećujemo da je interesantna i starijima. Naša ideja je da deca bolje upoznaju svoj grad jer, ako prepoznaju znamenitosti i znaju zanimljive istorijske činjenice i anegdote o njima, veća je verovatnoća da će to nasleđe i čuvati kada odrastu”, ističe istoričarka umetnosti iz Međuopštinskog zavoda Neda Džamić.