(FOTO) KAPITALNA ULAGANJA U OPŠTINI KOVIN Turistički potencijal dobija najveću podršku REKONSTRUIŠU SE TRI ŠKOLE I VRTIĆ, OTVARA SE BAZEN I AUTO-KAMP
Tekuću godinu u opštini Kovin obeležiće nekoliko značajnih investicija u oblasti školstva, kulture, zdravstva, ekološkog, nautičkog, sportskog i biciklističkog turizma.
To znači da su pred njima rekonstrukcije tri osnovne škole, jednog vrtića, Centra za kulturu, izgradnja biciklističke staze, kao i dugoočekivano otvaranje zatvorenog bazena i auto-kampa.
Sva ova ulaganja iziskuju oko dve milijarde dinara koje su obezbeđene iz lokalnog budžeta, resornih ministarstava i pokrajinskih sekretarijata, kao i Kancelarije za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine, a tokom proteklih godina, uključujući i ovu.
Najveća pak od svih investicija jeste ona koja se tiče zatvorenog poluolimpijskog bazena, koja je ukupno koštala 753,7 miliona dinara – od čega je trećinu novca obezbedila Uprava za kapitalna ulaganja APV, a ostatak Vetroelektrana „Čibuk” i Opština Kovin – dok se otvaranje očekuje do kraja godine, odnosno čim nadležne institucije daju zeleno svetlo.
– Prvi radovi su počeli još 2017. godine, kada smo ravnali teren, ali efektivno se gradilo tek od 2022. godine, odnosno nakon što je prošla korona, tako da se baš dugo čeka na otvaranje bazena – kaže predsednica opštine Kovin Violeta Ocokoljić.
– Reč je o zatvorenom bazenu koji je jedinstven i moderan, dimenzija 33 sa 20 metara, sa obezbeđenih 175 mesta na tribinama, novinarskom ložom, terasom sa koje se pruža prelep pogled na jezero „Šljunkara” i auto-kampom, čineći sve zajedno jedan sportsko-turistički kompleks.
Naravno, završeno je i parterno uređenje i parking prostor, postavljena je ograda oko celog kompleksa, a obezbeđena je i platforma za montažno-demontažni bazen površine 100 kvadratnih metara za organizovanje škole plivanja za najmlađe. Osim što će posetioci imati priliku i da se na spoljnim terasama sunčaju na ležaljkama i pod suncobranima, da bi uopšte stigli do bazena, Opština Kovin nabavila je i dva turistička vozića.
Svi dunavski putevi vode u Kovin
Neizostavni deo turizma u opštini Kovin jesu blagodeti koje Dunav sa sobom „nosi”, ili donosi, a koje se najviše prožimaju kroz regatu koju će ove godine po drugi put organizovati i to od 27. jula. Uz to, Turistička organizacije Kovin, zajedno sa lokalnom samoupravom, dobila je od ministarstva turizma i omladine sedam miliona dinara za nabavku dve šajke, koje su zaplovile najvećom evropskom rekom tek prošlog leta. Međutim, kako bi iskoristili sav potencijal koji imaju, ali i značajno smanjili spisak čekanja u marini za pristan, trenutno je u toku završna faza postavljanja pontona na Dunavcu.
– Obezbedićemo 20 novih pontona koji obezbeđuju 80 mesta za privez čamaca i manjih nautičkih plovila, tako da ćemo imati ukupno 211, s tim da ćemo se širiti i dalje u skladu sa mogućnostima – pojašnjava predsednica opštine Kovin Violeta Ocokoljić.
– Opet se zahvaljujemo ministarstvu turizma i omladine koje je obezbedilo deset miliona dinara za ovaj projekat, dok je iz opštinskog budžeta izdvojen milion.
Kada je reč o auto-kampu, koji je sastavni deo pomenutog kompleksa, on je idealna prilika da se obogati turistička ponuda kovinske opštine. Otkad postoji jezero „Šljunkara”, dakle od 1973. godine, kamperi dolaze uz vodu i noće u šatorima, a sada će im biti omogućeno i da postave kamp prikolice na predviđenom mestu.
– Ministarstvo turizma i omladine opredelilo nam je 187,8 miliona dinara za izgradnju auto-kampa od 12 mesta, sanitarnog bloka sa kuhinjom, ostavom, kabinama za presvlačenje i sanitarnim čvorom, kao i pešačke staze, tobogane, avantura park, dečje igralište, sportske terene na otvorenom, uređenje obale jezera i adekvatan mobilijar... Opština je iz svog budžeta odvojila više od 30 miliona za opremanje infrastrukture, odnosno uvođenje gasa, vode, struje – navodi Ocokoljić, napominjući da početak sezone takođe zavisi od papirologije koja bi, realno gledano, mogla da bude obezbeđena najkasnije za dva meseca.
Ulaganjem za najlepše đačko doba
Tri osnovne škole na teritoriji opštine Kovin – „Predrag Kožić” u Dubovcu, „Bora Radić” u Bavaništu i „Đura Jakšić” u Kovinu – uskoro će biti potpuno rekonstruisane, od poda do plafona.
– Kada je reč o prve dve škole, projektno-tehnička dokumentacija je izrađena i trenutno se čeka novac od ministarstva za javna ulaganja i Uprave za kapitalna ulaganja APV kako bismo počeli s radovima – objašnjava rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti i poslove lokalno-ekonomskog razvoja Slađana Ćirikovački.
– Za školu u Bavaništu je potrebno izdvojiti 325 miliona dinara, a za osmoletku u Dubovcu 163. Za OŠ „Đura Jakšić” u toku je pripremanje neophodne dokumentacije, tako da još uvek ne znamo koliko će celokupni radovi koštati.
U opštini Kovin ulaže se i za najmlađe, odnosno predškolce, koji su početkom 2020. godine dobili potpuno nov izdvojen objekat Kovin II u okiru Predškolske ustanove „Naša radost”. Međutim, širenju tu nije kraj.
– Kako bi se proširili kapaciteti vrtića, u toku je izrada projektne dokumentacije za rekonstrukciju obližnjeg stambenog objekta, sa promenom namene u deo predškolske ustanove – kaže Ćirikovači.
Osim ulaganja u školsku infrastrukturu, Opština Kovin izdvojila je i 3,5 miliona dinara za nabavku udžbenika prvacima u svih deset osmoletki.
Čitavom ovom sportsko-turističkom kompleksu nedostaje samo još biciklistička staza, koja treba da poveže Dunavac i Dubovac, dakle u ukupnoj dužini od 22 kilometra. Ona će se raditi fazno i trenutno se čeka odobravanje novca za prvu, koja će obuhvatiti prvih 2,6 kilometra, odnosno od Dunavca, iliti kovinske marine, do auto-kampa, jezera i bazena. Naime, ova staza deo je rute Euro velo 6, koja spaja Atlantik i Crno more, a u našoj zemlji prati tok Dunava.
– I u ovome nam pomaže Ministarstvo turizma i omladine, ali kako je celokupan projekat oko 450 miliona dinara, radićemo ga u etapama i za prvi deo je potrebno obezbediti 66 miliona. Nakon što izgradimo stazu krenućemo sa njenim nadograđivanjem, odnosno postavljanjem servisa za bicikle i pružanjem nekih inovativnih sadržaja – zaključuje predsednica opštine Kovin Violeta Ocokoljić. Dodaje da su ove godine u planu su još dva značajna projekta: izgradnja postrojenja za prečišćavanje vode za piće u Mramorku (55,4 miliona dinara) i sanacija krova i prohodnih terasa na Centru za kulturu (54,2 miliona).