Domaće je domaće!
STIGLE PRVE LUBENICE SA SEVERA BANATA Miris i ukus vraćaju u detinjstvo, EVO koliko košta kilogram
KIKINDA - Prve domaće lubenice pristigle su sa polja do Kikinde, a prodavci namerno koriste špeditere, kako bi i simbolično podsetili na nekadašnje dane kada je prodaja bostana bila pravi doživljaj.
Cena je 80 dinara za kilogram i ukoliko sve bude u redu, domaćih lubenica biće do kraja avgusta.
Dobro je počela sezona za proizvođače bostana na severu Banata, pa su se tako domaće lubenice već našle na špediterima. Izgledaju veoma lepo, miris podseća na detinjstvo, cena je 80 dinara za kilogram i ukoliko sve bude u redu, domaće lubenice kupovaćemo do kraja avgusta. Jedan od prvih Kikinđana koji je započeo prodaju je Stojan Milovanov, koji je tezgu postavio tradicionalno kod Hrama.
''Bila je zahtevna godina od samog proleća, bilo je minusa, što se loše odrazilo na rasad, a kasnije kada su nastale suše, morali smo da zalivamo i tokom dana i noći. Imamo problema sa vranama, ali putem topova rasterujemo, a ima i zečeva'', priča poljoprivredni proizvođač Stojan Milovanov.
Prve domaće lubenice pristigle su sa poteza Derić nedaleko od grada, a prodavci namerno koriste špeditere, kako bi i simbolično podsetili na nekadašnje dane kada je prodaja lubenica bila pravi doživljaj.
Kada se priča o lubenicama, njen miris, izgled, pa i sama prodaja vraćaju nas u detinjstvo. Mnoga deca pamte duge letnje dane kada bi recimo sa pecanja jedva čekala da otrče i kupe svežu i hladnu lubenicu, a posebno zadovoljstvo bilo je kada bi se izdaleka čulo lubenice, lubenice...
''Ja sam nekada kao mali išao ulicom i glasno prodavao lubenice. To je bilo zaista davno, bilo je to kada sam bio dečak, pa sam kasnije odustao od toga'', priseća se Milovanov.
Za razliku od drugih kultura, lubenice i dinje zaista mogu da vrate sve što je uloženo, pa zato nije čudo da u Kikindi postoje čitave generacije koje se proizvodnjom bostana bave duže od veka.