Još ništa od izgradnje replike kuće Filkovića u Zrenjaninu
ZRENJANIN: Tačno pre dve godine, u avgustu 2015, nakon dva veka postojanja, srušena je do temelja kuća Filkovića, koja se nalazila u centralnoj zrenjaninskoj ulici. Decenijama unazad ovaj objekat, koji je uživao status kulturnog dobra od velikog značaja za Republiku Srbiju, nije održavan, zbog čega je počeo da se obrušava, pa lokalnoj samoupravi, koja nije uspela da nađe zajednički jezik sa pojedinim vlasnicima poslovnog i stambenog prostora u toj zgradi, nije preostalo ništa drugo nego da donese odluku o rušenju građevine.
„Prošle su dve godine od rušenja, a da još uvek nema nikakvih naznaka kada će započeti izgradnja replike kuće. Planova za njenu rekonstrukciju nema, kao ni potencijalnih investitora. Problem se dodatno zakomplikovao i pravnim sporovima između grada i pojedinih vlasnika poslovnog i stambenog prostora”, saopšteno je iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Zrenjaninu.
Ovog meseca je, na zabatnom zidu susednog objekta, koji je ostao ogoljen nakon rušenja kuće Filkovića, postavljena baner reklama velikih dimenzija, sa printom stare zgrade slične porušenoj. Ovo je, po mišljenju nadležnih u Zavodu za zaštitu spomenika kulture, još jedan pokazatelj da će se dugo čekati na rekonstrukciju spomenika kulture.
Kuća Filkovića status kulturnog dobra zavredila je svojom starinom, ali i vrednostima arhitekture, pošto predstavlja refleksiju onoga što se u to vreme dešavalo u arhitekturi Beča i drugih velikih gradova srednje Evrope. Međutim, dvadeset godina unazad objekat je bio u lošem građevinskom stanju, a u poslednjih šest je postao toliko nebezbedan da je zabranjen za korišćenje. U jesen 2013. godine urušio se deo krovne konstrukcije.
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture iz Novog Sada je još 1998. godine izdao rešenje u kojem su utvrđene mere tehničke zaštite za totalnu rekonstrukciju objekta. Nakon obavljene analize opeke i maltera, kao i temelja, utvrđeno je da je materijal loš i dotrajao i da je objekat statički ugrožen, te da ga je komplikovano sanirati. Jedan od uslova Zavoda bio je da se, ukoliko je to moguće, sačuva i konzervira ulični zid, te bi se na taj način zadržao bar deo originalnog objekta.
„U slučaju kuće Filkovića, kada bude započeta izgradnja novog objekta, primeniće se metod faksimilske rekonstrukcije. To je postupak kojim se građevini vraća prvobitni izgled. Njime se dobija verna reprodukcija prvobitnog, odnosno ranijeg stanja. Primenjuje se kada je građevina ili celina porušena, a postoje izrazite potrebe da se ona obnovi”, objašnjavaju u Zavodu.
Postoje mnogi primeri rekonstrukcija, ne samo pojedinačnih objekata, nego čitavih istorijskih gradova koji su stradali u Drugom svetskom ratu – poput Nirberga, Krakova, Drezdena itd. Svakako, postoje uspešni primeri i u našoj zemlji, a ovaj metod primenjen je i u Zrenjaninu prilikom izgradnje uličnog krila zgrade Narodnog pozorišta „Toša Jovanović”.
Ž. Balaban