PROGRAM „ARTUJ SA IVOM” ULAZI U TREĆU SEZONU Više od likovnog opismenjavanja u Sremskim Karlovcima
Za nešto više od mesec dana u galeriji Kulturnog centra „Karlovačka umetnička radionica“ biće priređena izložba radova druge generacije polaznika radionica „ARTuj sa Ivom“, jedinstvenog edukativnog programa namenjenog deci, koji vodi akademska slikarka Iva Nedeljkov Žigić.
Biće to kruna rada sa karlovačkim mališanima u prethodnoj, drugoj po redu sezoni, u okviru jednoiposatnih, kako ih Iva naziva, susreta sa decom tokom kojih ih ona vodi kroz svet umetnosti, ali im otkriva i druge oblasti stvaralaštva i mnogo toga još.
Kaže da ih je pokrenula na nagovor roditelja, ali nerado jer se zasitila rada u prosveti, međutim, kada je dublje zagazila ispostavilo se da je ovo drugo sasvim drugačije iskustvo.
– Radim sa malim grupama dece, do desetoro – objašnjava Iva Nedeljkov Žigić. – Moja želja je da se posvetim svakom od njih posebno, njihovim potrebama, afinitetima, senzibilitetima. Prolazimo razne crtačke, slikarske, vajarske tehnike. Trudim se da sarađujem s umetnicima iz lokalne sredine, ali i onima koji su odavde ali su karijeru počeli i grade negde drugde, kako bi deca videla kako oni funkcionišu i stvaraju...Često ih vodim u Muzej savremene umetnosti, Muzej Vojvodine, Poklon-zbirku Rajka Mamuzića. U saradnji sa Tatjanom Latković realizovali smo i radionicu ručnih radova, starih zanata, išli u keramičarsku radionicu Ras... Trudim se da ispratim njihova interesovanja, ali se držim svog plana.
I sama majka dve devojčice uzrasta koji odgovara godištima njenih polaznika, kaže da nastoji da kod njih izgradi ono što im nedostaje.
– Današnja deca nemaju koncentraciju, pažnju ni strpljenje. To hoćemo da postignemo, teško je, jer ona nisu generacijski takva. Dosta je popularno raditi na mašti, što jeste važno, ali insistiram da vežbaju da posmatraju. Želim kod njih da razvijem sposobnost da u prvom redu budu perceptivni. Izokola obrađujemo i istoriju umetnosti, opismenjujem ih kroz likovnu estetiku i dotičemo se važnih autora likovne umetnosti – kaže Iva.
Pri tom se služi tehnikama koje su deci zanimljive i ujedno delotvorene, poput toga da zatvorenih očiju slušaju stihove pesnika i onda na papir stavljaju svoj doživljaj ili da nedominantnom rukom naslikaju portret Mike Antića, čije stihove su slušali.
Kaže da vodi računa o posebnosti svakog od polaznika. Napominje da joj je važno je kako se oni osećaju, i podstiče ih da to podele sa njom vodeći računa i o načinu na koji će to uraditi.
–Neko od njih ima afinitet za dramu, pevanje, ples, pisanje...Kad prepoznam te darove u njima, tkam ih u naše susrete – kaže Iva Nedeljkov Žigić uz opasku da je započela rad sa decom uz dozu rezerve, ali je vremenom shvatila da je ona vrlo inspirišu i da u njima pronalazi nešto što joj odgovara.