Tona ribe zarobljena u „kubicima” oko Tise
MOŠORIN: Pecaroši iz Mošorina zabrinuti su zbog tone ribe koja je zarobljena u „kubicima” koji su ostali kada se Tisa, nakon visokog vodostaja, povukla.
Kada se Tisa, usled visokog vodostaja izlije, stvaraju se „kubici”, koji ostaju puni ribe kada se reka povuče. Usled toplih dana u septembru i velikog isparavanja, „kubici” su počeli da se smanjuju. S banatske strane Tise nalazi se mošorinski Mrtvač ili Mošorinska ada, s „kubicima” dubokim i do dva metra, prepunim bele ribe, meleza, ali i velikih šarana mrestilica teških i do deset kilograma.
– Bojimo se da preti veliki pomor ribe – kažu pecaroši iz Mošorina, uz opasku da toplo vreme preti da se „kubici” potpuno isuše. – Znamo da su od 1. januara za ovo područje s banatske strane Tise zaduženi renyeri i ekolozi iz Zrenjanina i viđamo ih na dolmi, ali ne znamo šta će preduzeti po ovom pitanju.
Ali to nije jedini problem koji je zadesio to zaštićeno područje. Ribi veći problem od isušivanja i isparavanja predstavljaju ptice i čovek, kojima riba u „kubicima” postaje lak plen.Rukovodilac čuvarske službe JP „Rezervati prirode Zrenjanin” Steva Čorokalo kaže da je to preduzeće zaduženo za potes od ušća Tise do Novog Bečeja. i da su njihove službe svakodnevno na terenu.
– Naši radnici su svakodnevno na terenu i upoznati smo sa slučajem kod Mošorina – kaže Steva Čorokalo. – Trenutno čekamo inspektorku za ribarstvo Jelenu Popović, koja bi ove nedelje trebalo da izađe na teren i da nam dozvolu da premestimo ribu.
Bez dozvole inspektora, po njegovim rečima, i oni bi bili ribokradice, kojih je sve više. Kako dodaje, njih 13 je uhvaćeno prošle nedelje kako košare, postavljaju mreže i vade ribu bez dozvole.
– Trenutno spasavamo ribu od ribokradica, košarenja i mreža, ali i od crnih roda, jer je ovo mesto jedno od najvažnijih migratornih puteva u Evropi – kaže Čorokalo. – Od ukupno hiljadu crnih roda u celoj Evropi, 200 je na ovim „kubicima” kraj Tise. Osim roda, od zaštićenih vrsta tu je i sedam belorepih orlova, mnoge retke vrste ptica, kao i pet porodica dabrova, i zbog toga je mošorinska ada Specijalni rezervat.
Čorokalo kaže da se i posle dobijanja dozvole za dislociranje ribe iz „kubika” u Tisu mora sačekati hladnije vreme jer bi pri sadašnjim temperaturama, riba doživela temperaturni šok i do 70 odsto bi je uginulo.– Trudimo se da što više edukujemo pecaroše da je košarenje zabranjeno i da moraju da paze na zaštićena područja jer Tisa pripada svima nama – kaže Čorokalo.
Maša Stakić
„Ritovi donjeg Potisja”
Zaštićeno područje SRP „Ritovi donjeg Potisja” se nalazi u centralnom delu Vojvodine, uz levu i desnu obalu Tise, između ustave kod Novog Bečeja i uliva Begeja u Tisu. Specijalni rezervat obuhvata osam starih meandara i pojas plavnih šuma u forlandu Tise, koje se nalaze između parka prirode „Stara Tisa” kod Bisernog ostrva i Specijalnog rezervata prirode „Titelski breg”. Smešteno je s leve i desne strane današnjeg toka reke i povezano kontinuiranim i u velikoj meri očuvanim šumskim kompleksom. Zaštićeno područje koje reka redovno plavi, obuhvata kompleks ritskih staništa, šume crne i bele topole, bele vrbe, vlažne livade koje obavijaju plitke depresije, prostrane močvarne komplekse, otvorena vodena ogledala stalnih i privremenih bara i osam starih meandara Tise.