U selo ruža gosti rado dolaze
TOTOVO SELO: Meštani Totovog Sela, naselja u kanjiškoj opštini sa nešto više od 600 žitelja, sa svojim gostima iz okoline i bratskih mesta iz inostranstva, proslavili su nedavno Dan sela.
Centralni događaj je bio međunarodnog festivala ruža i cveća sa takmičenjem u izradi svečanih buketa i ikebana, koji je priređen peti put, a pažnju meštana i posetilaca privukla su i druga događanja.
Ferenc Bata, predsednik Mesne zajednice, kaže da su ponosni što je praznik mesta u znaku ruža i cveća:
- Pedesetih godina prošlog veka naš meštanin Imre Olaj bio je izuzetno poznat i cenjen uzgajivač ruža, ne samo u našoj zemlji nego i van i granica. Zbog toga smo se odlučili da za Dan sela ruže i cveće budu u prvom planu. Život u ružama i cveću nam je lepši, pa se svi trudimo da ulepšamo naše ulice, trgove i parkove, jer nam tokom godine dolazi veliki broj turista – ističe Ferenc Bata.
Totovo Selo je poslednjih godina postalo poznata destinacija seoskog turizma, pa ostvaruje oko 3.000 noćenja. Ovo mesto u kome žive Mađari ima osmogodišnju školu, zabavište, Omladinski duhovni centar sa internatom i Fudbalskom akademijom „Njerš Ištvan” koja okuplja oko 60 talenata iz vojvođanskih mesta. Ima uslova za održavanje letnjih kampova, smeštaj turista i u domaćoj radinosti, a svi se trude da se gosti koji dolaze u velikom broju i iz susedne Mađarske, prijatno osećaju, vide kako se ovde živi, neguju tradicije i lepo ugoste.
U hladovini velikog parka u centru sela svoje umeće u pravljenju buketa i cvetnih aranžmana prikazalo je čak 25 ekipa. Predsednik ocenjivačkog žirija Arpad Čikoš, koji je nastavio tradiciju proizvodnje ruža u Totovom Selu, zadovoljan je odzivom ekipa na takmičenju, takođe i njihovom kreativnošću. – Kreacije su razne, ali nam je bio cilj da svi učesnici u pravljenju cvetnih aranžmana koriste ruže, koje su karakteristične za Totovo Selo. Proizvođač sam ruža, prethodnih godina u nešto manjem obimu nego ranije, ali se sad povećava potražnja. Nadam se da će proizvodnja ovog cveća ponovo dobiti značaj – kaže Čikoš.
Prema oceni žirija, prva nagrada pripala je Edini Bošnjak iz Kanjiže, drugu je osvojila Silvija Mihok iz Novog Kneževca, a treća je ekipa Etno kuće „Zvučara” iz Oroma.
Povodom Dana sela za meštane i posetioce bila je ponuda na vašaru proizvoda domaće radinosti, izložba narodnih rukotvorina, za decu je bilo je prigodnih zanimacija, jahanja konja. Vožnja zapregama omogućavala je posetiocima da obiđu znamenitosti mesta.
Prikazivanje starih zanata je takođe privuklo pažnju. Tu je bio stari majstor Ferenc Kriška iz Kanjiže, koji se pravljenjem metli od sirka bavi već više od šest decenija. Uvek agilan u prenošenju iskustva i u otkrivanju tajni zanata, sa svojom ekipom je prikazao kako se prave razne metle, neophodne svakom domaćinstvu. Prikazane su i tajne užarskog zanata, kako se užad pravi od kudeljnih vlakana, a u prigodnoj radionici najmlađima su pokazivane veštine u izradi raznih rukotvorina. Upriličeno je i predstavljanje vatrogasaca mesnog DVD Totovo Selo, koje ima dugu tradiciju još iz vremena veleposednika Jožefa Tota, koji je pre više od jednog veka osnovao selo. Održan je i festival narodne muzike i folklora, nije izostao ni večernji bal.
Tekst i foto: M. Mitrović
Projekat „ Nepristrasno informisanje u Kanjiži” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.