U Staparu održana sedma tkačka radionica
SOMBOR: Stapar, selo kraj Sombora, poznato je po mnogim stvarima među kojima se ističe skolnost predaka današnjih žitelja ka dunavskom gusarenju, ali u poslednje vreme vraća i svoju slavu - pravljenja ručno tkanih ćilima.
Umesto da se nadmeću sa umešnim ženama po toj stvari ništa manje slavnog Pirota, ovdašnje domaćice su u saradnji sa tamošnjim koleginicama pre nekoliko godina započele projekat koji je ovog prvog jesenjeg dana dobio svoje sedmo izdanje. Naime, tkačka kolonija u ovom selu je po sedmi put okupila najbolje domaće, ali i tkalje iz Sombora, Odžaka, Inđije, Loznice, Pančeva, Sremske Mitrovice, Velikog Gradišta, Bele Palanke i jednog tkača iz Sokobanje, kao i osnovce iz Stapara koji učestvuju u čuvanju nasleđa ovog mesta.
Tkačka kolonija nastala je sa ciljem da se tradicija i veština tkanja i prenese novim naraštajima. Svi učesnici imali su priliku da se upoznaju ili usavrše u izradi čuvenog motiva staparskog ćilima, staparske ruže, koja je tokom istorije, ali i ne tako davno, zaintrigirala i krunisane glave poput princa Čarlsa. Ove godine, sedmu po redu tkačku koloniju posetili su ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević i ambasador Slovenije u Beogradu Damjan Bergant, te njegov albanski kolega, ambasador Ilir Bocka, ali i zamenica direktora UNHCR-a Stefani Kraus, kao i brojni drugi gosti.
- Staparski ćilim je jedan dragulj naše tradicije i koji po pitanju ćilima predstavlja najbolje što mi imamo, kada govorimo o tkanju i što možemo da ponudimo kao deo naše kulturne tradicije, kojom ne da treba da se ponosimo, nego treba i da je prenosimo mlađim generacijama. Posebno ćemo kao resorno Ministarstvo, podržati sve inicijative koje se odnose na očuvanje ove tradicije i na njeno dalje promovisanje – obećala je, suočena sa predivinim motivima srpskog ćilimarstva, ministarka Matić, dok je njen domaćin, somborski gradonačelnik Antonio Ratković, naglasio izuzetnu važnost činjenice da je za očuvanje tradicije staparskog ćilima važno, jer je postao i deo protokolarnih poklona, kako grada kojem je na čelu, tako i pokrajinskih i republičkih zvaničnika.
Ćilimi i na aerodromu „Nikola Tesla”
Organizator sedme tkačke kolonije u Staparu je „Etno mreža“ u saradnji sa NALED-om, uz podršku Grada Sombora, a pod pokroviteljstvom Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija. Predsednica „Etno mreže“ Violeta Jovanović najavila je naredne korake u promociji tradicionalnih rukotvorina i proizvoda, gde se radi na pripremi izložbenog prostora u Beogradu, kao i prodajnog punkta na beogradskom aerodromu.
Ratković je istakao da je pored revitalizacije kulturnog nasleđa, cilj bio i da se osnaže žene Srbije koje neguju tradiciju izrade dela svojevremeno obaveznog kućnog imobilijara.
- Osnovni cilj kolonije je bio da se staparski ćilim sačuva od zaborava, a drugi cilj je bio da dođe do osnaživanja žena i da žene u ruralnim područjima imaju ekonomsku dobit. Najbitnije je da znaju da iza njih stoje i grad i pokrajina ali i ministarstva koja podržavaju njihov rad - poručio je gradonačelnik Sombora, dok je pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević naglasio je da će Pokrajinska vlada nastaviti da podržava žensko preduzetništvo i očuvanje starih zanata
- Izlagači koje smo imali priliku da vidimo korisnici su sredstava i mi ćemo nastaviti tu podršku i naravno da će u okviru paviljona koji planira Pokrajinska vlada na svetskoj izložbi ekspo biti upravo staparski ćilim i sve ono što čini Autonomnu Pokrajinu Vojvodinu karakterističnom i što želimo da predstavimo celom svetu - kazao je Ivanišević.
M. Miljenović