Urađeno sve, što je planirano
BAČ: U Baču i pripadajućim selima, prošle godine se puno radilo i uradilo. Završeni su čak i neki ranije započeti objekti, adaptirani stari, grade se novi, ulagalo se u puteve, socijalu, pomagalo đacima,
studentima i njihovim roditeljima. Sve zajedno nije malo za opštinu sa samo 14.000 stanovnika. - Cifre sve govore, a ja kao izvršilac opštinskog budžeta mogu biti zadovoljan, jer sve što smo planirali to smo i ostvarili – konstatuje Dragan Stašević, predsednik opštine i predsednik SNS u ovoj opštini, ali uz dozu opreznosti govori o planovima, odnosno mogućnostima u 2016. godini. – Bitno je reći da smo pokazali izuzetnu finansijsku disciplinu, pa smo ostvarili i ono što su neki mislili da je nemoguće. Za besplatan prevoz osnovaca i srednjoškolaca u opštini kupljena su tri autobusa i plaćena 23,5 miliona dinara. Izvršena je kapitalna rekonstrukcija Vrtića „Kolibri“ u Baču koja je koštala13,5 miliona, zatim, četiri milona je uloženo u uređenje i opremanje jezera Provala kod Vajske, preko tri miliona u izgradnju niskonaponske elektromreže za naselje Ekonomiju 1 u MZ Bač i učešće za Ekonomiju 3. Obezbeđeno je učešće za izgradnju kanalizacije u Selenči od preko pet miliona dinara, i sedam miliona dinara za izgradnju industrijske hale u radnoj zoni u Baču. - Za servisiranje kredita koje je podigla prethodna opštinska vlast obezbedili smo devet miliona dinara - dodaje Stašević. – Takođe, uložili smo preko četiri miliona dinara u projekte koje smo nasledili, a reč je o sušari pri Poljoprivrednoj školi i hladnjači za potrebe Udruženja jagodara u Baču. Finansijski smo konsolidovali budžet, poplaćali tuđa dugovanja iz ranijeg perioda, isplatili socijalna davanja, kao i zaostale stipendije za srednjoškolce i studente, pa ih i povećali. Nikako ne treba zaboraviti da smo platili tri miliona dinara za izmuljavanje glavnog kanala DTD u Baču i izgradili šest kilometara atarskih puteva.
Kao ekonomista koji je u politiku došao iz realnog sveta privrede, Stašević sve potkrepljuje podacima, i sa rezervom saopštava da će lokalna samouprava ove godine raspolagati s manje novca. Sa prenesenim sredstvima od zakupa državne zemlje i sredstvima koja su obezbeđena za projekte lokalna samouprava raspolagaće sa oko 600 miliona dinara. Jednu trećine čine namenska sredstva, drugu čine transferi sa višeg nivoa vlasti za plate, a sa 193 miliona dinara preostalih sredstava treba pokriti sve troškove, pa neće preostati ni dinar za investicije. - Izgubili smo preko 40 miliona dinara prihoda iz prošle godine – objašnjava Stašević. - Skoro 14 miliona dinara od samodoprinosa u svih šest mesnih zajednica, pa 14 miliona od poreza na imovinu zbog pada vrednosti nekretnina, koja se od Poreske uprave dobija kao osnovica za razrez poreza, ali i pet miliona dinara famoznog poreza na bandere koji smo mogli naplaćivati, ali sada više ne. Smanjena su nam skoro za pola i transferna sredstva od AP Vojvodine. Između ostalog, zato sam amandmanom na budžet predložio, a skupštinska većina (SNS 11, SPS-PUPS četiri i LSV tri odbornika) usvojila, da se ove godine svi odbornici odreknu odborničkog dodatka koji mesečno iznosi 15.000 dinara, 11 članova Opštinskog veća po 21.000 dinara mesečno neto, da se direktori odreknu 10 odsto plata, kao i svi funkcioneri, pomoćnici, zamenici, sekretari, a da se meni smanji plata za 20 odsto.
Na taj način u Baču računaju da će uštedeti 13,5 miliona dinara i to bi bio jedini novac namenjen za investicije u ovoj godini i to za celu opštinu. Od tih sredstava invrestiraće se u svim naseljenim mestima za ono što je najpreče.
M. Sudžum
Čudni pokrajinski aršini
Problem dugovanja za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u bačkoj opštini (ukupno raspolaže sa 7.000 hektara) direktno ugrožava i samu opštinu, odnosno njene stanovnike. Višegodišnja dugovanja za hiljade hektara dostigla su po nekoj računici i dva miliona evra, a kako od toga lokalnoj samoupravi pripadaju značajna sredstva, vidi se ko je oštećen.
- Postoje sudske presude, ali nikako da se naplati ono što državi nije plaćeno. Da paradoks bude veći, jedna od ovdašnjih firmi koja godinama koristi, a ne plaća državno poljoprivredno zemljište, od pokrajinske administracije, odnosno Fonda za razvoj, a na osnovu projekta za razvoj ribarstva, dobija bespovratnih 10 miliona dinara – ukazuje Stašević. - Da sve bude čudnije lokalna samouprava je, posle usvajanja rebalansa budžeta AP Vojvodine za 2015. godinu dobila obaveštenje da se sa Opštinom Bač raskidaju ranije potpisani ugovori za finansiranje projekta namenjenih deci i omladini kao što su opremanje fiskulturnih sala u školama i prevoz učenika, jer, navodno para u pokrajinskoj kasi više nema za ove namene.