Амбасадор Шпаније посетио Филозофски факултет у Новом Саду

НОВИ САД: Изузузетно ми је драго што сам дошао у Нови Сад, главни град Војводине, и што сам имао прилику да на Филозофском факултету разговарам са студентима шпанског језика који су, како чујем, овде веома бројни, изјавио је амбасадор Краљевине Шпаније у Београду Раул Бартоломе Молина приликом посете Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду.
s
Фото: ff.uns.ac.rs

Како је додао, шпански је један од најзначајних језика на свету, а интересовање да га науче, студената и уопште људи који овде живе, све је веће.

Осим инстутуција као што је Филозофски факултет и Институт Сервантес у Београду, бележимо велики број оних који желе да уче шпански језик и сваке године их је све више. Такође, импресиван је и број књига који се преводи са шпанског на српски језик, и то како класика, тако и савремене литаретуре. Мислим да су издавачи у Србији вема надахнути и успешни када је реч о преводима и објављивању дела са шпанског говорног подручја, рекао је амбасадор Шпаније.

По његовим речима, сарадња Института Сервантес и Филозофског факултета продубиће се и проширити, с примарним циљем да шпански језик добије додатно на значају, не само на овом факултету већ уопште у Војводини.

Морам да истакнем да је задивљујућа лакоћа с којом људи у Србији уче шпански језик, што нам у многоме олакшава комуникацију. Веома нас радује што је то толико успешно и верујемо да ће наша комуникација бити још успешнија и боља, казао је амбасадор Шпаније.

Као што се зна, шпански језик не говори се само у Шпанији, већ и у великом броју земаља Латинске Америке. Зато је веома перспективан када гледамо и из економског угла. Не смемо заборавити и да је то један од језика Уједињених нација и свих међународних организација широм света, рекао је амбасадор Бартоломе Молина.

Деканица Филозофског факултетае проф. др Ивана Живанчевић Секеруш, поздрављајући високог госта, истакла је велико задовљство његовим доласком.


Зелено светло за иберијско-латиноамерички центар

Шпански језик овде изучавамо већ више деценија, па сам искористила прилику да Његову екесцеленцију, која је дошла не само у куртоазну посету, већ и да види и да чује шта ми радимо, обавестим да имамо планове, да поред ових центара који већ раде на Факултету, отворимо и један који ће се тицати шпанског језика и културе, и то на светском нивоу - иберијско-латиноамерички центар. Овом приликом сам добила информацију да имамо зелено светло да радимо на оснивању оваквог интердисциплинарног центра, рекла је деканица Филозофског факултета проф. др Ивана Живанчевић Секеруш.


То је прва посета једног амбасадора Шпаније нашем факултету после низа година, и то у првој званичној посети Новом Саду, рекла је деканица, истакавши да је Филозофски факултет место где влада велико интересовање за шпанску културу и литературу, и класичну, и савремену.

Амбасадор Шпаније Раул Бартоломе Молина и аташе за културу Кармен Алварес Родригес у разговору са студентима одговарали су и на низ еихових питања: од тога како студирати у Шпанији, какве су перспективе оних који науче шпански језик, до тога шта Шпанци знају о Србији и шта се њима лично допада у нашој земљи.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести