Насиље против речи не сме се толерисати

Ниједна земља није потпуно сигуран миље када је реч о заштити безбедности новинара – заједнички је именитељ представника свих земаља који су учествовали у првој сесији Конференције

о заштити безбедности и интегритета новинара у региону ОЕБС у Београду. Само током 2014. у свету је током бављења својим послом погинуло 88 новинара.

Конференцију је отворио министар спољних послова Ивица Дачић, рекавши да је насиље над новинарима у порасту, а да је Србија чврсто опредељена на заштити новинара, као и слободе изражавања. Насиље према новинарима, које Влада Србије осуђује, се мора, сматра Дачић, „третирати као напад на друштво у целини“.

Министар културе и информисања Иван Тасовац рекао је да је тема скупа фокусирана на оно чему Влада Србије придаје посебну пажњу и подсетио на недавно усвојен сет медијских закона, с посебним нагласком на дефинисање јавног интереса, као и на правила скорашње приватизације медија. Он је и новинарима, баш као и политичарима, саветовао „поглед у огледало“, где ће увек моћи да виде „ко их тапше по рамену, а ко их штити“.

Представник ОСЦЕ за слободу медија Дуња Мијатовић изнела је да слободу и заштиту новинара све државе чланице ОЕБС из године у годину покушавају да обезбеде, али да ситуација није ружичаста. „Скоро да не прође година, а да неко своје речи не плати животом“, рекла је Мијатовић и изразила задовољство што ће, како је обавештена, ускоро постојати оптужница за убиство новинара Славка Ћурувије.

Дводневна расправа на конференцији биће концентрисана на четири области: безбедност новинара после убистава у париској редакцији „Шарли Ебдо“; безбедност жена новинара на интернету; дигитална безбедност и коришћење интернета од стране медија и новинара и права заштита и интегритет новинара.

Бранислава Опрановић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести