Опет ништа од куповине апарата за зрачење

Мада је ово требало да буде последњи дан за тендер за набавку апарата за зрачење за недовршени објекат “Каменица 2”, од куповине нема ништа, јер је поступак поново заустављен.

Наиме, пре самог истека рока захтев за заштиту права у поступку јавне набавке поднео је понуђач “Макс реам” из Београда. Он је овога пута тражио измену техничке спецификације да би понуђачи могли да понуде међусобно упоредиве, савремене уређаје исте технолошке генерације.

Комисија за спровођење поступка јавне набавке коју је образовала Управа за капитална улагања Војводине разматра оправданост захтева, а најкасније у понедељак изјасниће се да ли усваја хатев или не.

Иначе, ово је већ четврти пут да се поступак набавке арапата за зрачење зауставља, иако би њихова набавка требало да побољша стање на листама чекања за зрачења које данас постоје у Институту за онкологију Војводине. Последњи пут поступак је заустављен у фебруару, а настављен почетком овог месеца, уз уверавање да би до краја године могли стићи нови апарати за зрачење.

У Србији тренутно има свега 11 машина за радиологију, што значи да смо у односу на број становника по стандардима за радијациону онкологију, у мањку за чак 18 акцелератора. Да зло буде веће, и постојећих 11 акцелератора су у вишегодишњој употреби и због тога су често у квару. “Дневник” је из Института за онкологију Војводине добио информацију да тренутно раде оба апарата за зрачење, али је један стар 11, а други 8 година. На њима дневно зрачну терапију прими од 160 до 180 пацијената, а зрачење се обавља у три смене. Тренутно се на листи заказивања налази 563 пацијента којима је онколошка комисија индиковала зрачну терапију. До недавно, пацијенти су упућивани на лечење у Кладово, али пошто се и тамо апарат покварио, упућени су на Каменицу.

И на Војномедицинској академији на терапији зрачењем налази се обично неколико пацијената с листе чекања из Сремске Каменице. Али, пошто на ВМА нема могућности смештаја у стационару, тамо се упућују пацијенти који су ближи Београду и који могу свакодневно одлазити на зрачење.

Како је истакла покрајинска секретарка за здравство др Весна Копитовић, закон би морао да се промени како би се убрзао процес набавке апарата од којих зависи живот.

Љ. Малешевић

 

Без укидања листа чекања

Конформалну терапију, осим Института за онкологију Војводине, ради још само Онкологија у Београду, а Ниш, Крагујевац, Кладово и ВМА је не раде. Већ сада се зна да апарати у Сремској Каменици, и када буду набављени, неће бити довољни да се укину листе чекања.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести