Професорке, наставнице и лекарке привремено одахнуле

Запослене жене у јавном сектору које ће до краја године имати 60,6 година живота барем за тренутак могу да одахну јер неће силом отићи у пензију. Наиме, Уставни суд Србије привремено је

обуставио примену одредби Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, који ступа на снагу 12.октобра, а које се односе на пензионисање жена због навршавања 60 година и шест месеци живота, до доношења коначне одлуке о овом питању. То , пак, значи да ниједна жена неће моћи да буде пензионисана “као вишак запослених” док Уставни суд не донесе коначну одлуку о предлогу за оцену уставности спорне одредбе Закона.

Привременом одлуком Уставног суда Србије стављена је тачка на најаву да би 3.467 лекарки, које имају 60,6 година живота, могло до краја године отићи у пензију, чиме би се уздрмао целокупни здравствени систем државе. Такође, одахнуле су и многе наставнице и професорке у основним и средњим школама и на факултетима којима је претила опасност да након ступања на снагу Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, буду пензионисане. Истина, министарства просвете и здравља нису још увек званично рекла ко ће од постојећих запослених бити вишак, односно кога ће отпустити да би се уклопили у превиђену “квоту” која мора добити отказ зарад смањења јавног сектора, али се након усвајања овог законског акта и приближавања 12.октобра о томе већ недељама спекулише.

Министарство здравља, које је тек добило списак особа које испуњавају овај услов за пензију, истиче да озбиљно приступа процесу рационализације у свом сектору те да ће у пензију ићи само здравствени радници чије се одсуство неће одразити на функционисање здравствненог система. Државни секретар Министарства здравља Бруно Векарић рекао је да последњи резултати указују на то да се сектор педијатрије мора хитно подмладити и додаје како је због тога у протеклих годину дана запослено 834 лекара. Каже да је до сада дозвољено 1.600 специјализација, док има захтева за одобрење преко 1.300 нових специјализација. По његовим речима педијатрија, патологија и анестезиологија су спорне области у којима недостају лекари.

Да није одлуке УСС за привремено одлагање примене овог закона, од 1.730 лекара у дечијој здравственој заштити, чак 470 лекарки би морало да оде у пензију. Парадоксално је да је још прошле године ова специјализација проглашена дефицитарном, што значи да већ у овом тренутку нема довољно педијатара. Директор Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине професор др Георгиос Константинидис истиче да ови подаци, без патетике, указују на то да децу у Србији ускоро неће имати ко да лечи.

Љ. Малешевић

 

Докторка не одустаје од промене пола

Лекарка Мира Станојчић, специјалиста за физикалну медицину и рехабилитацију Опште болнице у Горњем Милановцу, која је већ покренула процедуру да промени пол и тако постане мушкарац па самим тим иде у пензију са 65 година живота, тврди да ни поред одлуке УСС неће од ње одустати.

- Тешко сам се одлучила на овај корак, ушла сам у процедуру која траје две године, а то је дуг период , и ко зна шта све може да се догоди, па ми неће бити тешко да све повучем. Поготово што је одлука привремена и нема гаранција да жене у јавном сектору неће опет бити дискриминисане у односу на мушкарце када је у питању пензионисање – рекла је др Станојчић.

 

Срем нема лекарки за пензионисање

Директорка Дома здравља “ Рума” докторка Снежана Бојанић Стојић каже за “Дневник” да ова здравствена установа нема лекарки које би морале “по сили закона” да иду у пензију чак и да није донета привремена одлука УСС.

- Наше лекарке, а колико знам тако је и у другим домовима здравља у сремским општинама, нису уопште били упитни и ми немамо никаквих проблема. Прошле године је неколико лекера отишло у пензију, али су на њихово место дошли млађи, док чекамо да нам се неколико специјалиста врати са специјализације – каже докторка Бојанић Стојић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести