Редовни прегледи спасавају живот женама

У Србији сваке године од рака грлића материце умре близу 500, а оболи 1.250 жена, по чему је наша земља на другом месту у Европи, што је поражавајући податак,

изјавила је председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић и позвала жене да буду одговорне према свом здрављу и да иду редовно на преглед.Михајловиће је поводом Европске недеље превенције рака грлића материце подсетила да је ова опака болест излечива и да је важно да жене одговорно приступе свом здрављу.

- Моја порука свим женама је да буду одговорне према себи и свом здрављу и да бар једном годишње оду на гинеколошки преглед, јер уколико се открије на време, рак грлића материце могуће је излечити - изјавила је Михајловић, истакавши да су у борби против ове болести веома важни едукација становништва и укључивање целог друштва.

- Важно је подићи свест о проблему рака грлића материце и да сви ми, државне институције, цивилни сектор и медији, дамо свој допринос како бисмо спречили да годишње 1.250 жена у Србији оболи од ове болести - поручила је Михајловићева.
Она је указала на то да Национална стратегија за родну равноправност, као и закон који је у припреми, посебну пажњу посвећују здравственој заштити жена и очувању репродуктивног здравља.

Када је реч о оболевању од рака грлића материце, Србија се налази на четвртом месту у Европи, после Румуније, Литваније и Бугарске. Нажалост, наша земља се по умирању од ове врсте рака код жена, налази на другом месту у Европи, одмах после Румуније.
Само током 2013. регистровано је 1.136 новооболелих жена свих узраста од рака грлића материце и стандардизована стопа инциденције (на популацију Европе) је износила 27,8 на 100.000 жена. Током исте године, 468 жена је у Србији умрло од ове врсте рака и стандардизована стопа морталитета (на популацију Европе) износила је 9,2 на 100.000 жена.

Када говоримо обољевању, највише стандардизоване стопе инциденције су током 2013. регистроване у Борском, Јабланичком, Средњебанатском, Пчињском и Мачванском округу, а најниже у Рашком, Јужнобанатском, Севернобанатском, Златиборском и Пиротском округу. Више стандардизоване стопе морталитета од просечне у Републици Србији регистроване су у Браничевском, Јужнобанатском, Колубарском, Јужнобачком и Шумадијском округу. Најниже стандардизоване стопе морталитета су током 2013. регистроване у Пиротском, Расинском, Сремском, Топличком и Западнобачком округу.

Е. Д.

На скрининг се одазвала половина позваних

Крајем 2015. завршен је први трогодишњи циклус спровођења организованог програма скрининга рака грлића на територији 17 општина, кажу у Институту за јавно здравље Војводине. За три године у оквиру организованог програма скрининга рака грлића материце позвано је на преглед 334.242 жена животне доби од 25 до 64 године, што чини 56,1 посто циљне популације. ПАП тест урађен је код 190.906 жена (32 посто). Од свих урађених ПАП тестова 11.740 је било с позитивним налазима (6,1 посто). Колпоскопија је урађена код 31.473 жене, а потом 2.465 биопсија којима је патохистолошки потврђено 112 карцинома.
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести