У Војводини највише корисника социјалне помоћи

Пре једне деценије, одлуком Покрајинске владе основан је Покрајински завод за социјалну заштиту. Обележавању десетогодишњице рада, поред директора и сарадника

из центара за социјални рад и установа за смештај с територије Војводине, присуствовао је ресорни покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић са сарадницима.

Честитајући јубилеј директорки Завода Татијани Грнчарски и свим запосленима, Вулетић је истакао храброст Покрајинског завода за социјалну заштиту који је имао храбрости да се у претходних 10 година успешно носи с проблемима социјалне заштите на територији Војводине, нарочито ако се зна да је на овој територији највећи број корисника социјалне помоћи.

У складу са својом мисијом и визијом, Покрајински завод је стручном подршком радио на развијенијем и ефикасанијем систему социјалне заштите који уважава људска права, задовољава стварне потребе људи и омогућава њихову социјалну укљученост.

Подсећајући на то да ће следећа година бити година социјалне заштите, Предраг Вулетић је позвао Покрајински завод за социјалну заштиту да буде едукативни центар запосленим у свим установама социјалне заштите.

Татијана Грнчарски са сарадницима осврнула на достигнућа Покрајинског завода за социјалну заштиту у претходних десет година. Завод обавља развојне, саветодавне, истраживачке и друге стручне послове у социјалној заштити, а корисници услуга су пре свега:установе социјалне заштите - установе за смештај корисника и центри за социјални рад, као и други пружаоци услуга социјалне заштите (удружења грађана, приватна физичка и правна лица), локалне самоуправе као оснивачи и финансијери све већег броја услуга социјалне заштите.

Међу истакнутим пројектима Покрајинског завода је и Свратиште за сексуалне раднице који реализује с Удружењем грађана Превент, у партнерству с Новосадским хуманитарним центром и удружењем из Чешке, које спроводи сличне пројекте.  У Свратишту ће се пружати више услуга за сексуалне раднице: теренски рад, психолошке радионице, правна помоћ, здравствена заштита, учење животних вештина и многе друге. Један део радионица ће спроводити волонтери, након завршене обуке.

Осим овог, у току је и пројекат „Развој сродничког хранитељства, подељене бриге за децу са сметњама у развоју и културно компетентне праксе у социјалном раду“део је ширег пројекта “Унапређење права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите у Србији“ који финансира ЕУ, а спроводи УНИЦЕФ у партнерству с Министарством правде и Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Општи циљ пројекта је унапређење система хранитељства како би функционисао у складу са најбољим интересом детета и развој културно компетентне праксе.

В. Ц.

Фото:  С. Шушњевић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести