У здравству нема технолошког вишка

Жене које су напуниле шездесет и по година неће ове године ићи у пензију пошто је Уставни суд Србије ставио ван снаге члан 20 Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору

на иницијативу Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити Србије, изјавила је на конференцији за новинаре председница Синдиката радника запослених у социјалној и здравственој заштити Војводине Дуња Циврић. Она је истакла синдикат покренуо поступак за оцену уставности, имајући у виду да би применом овог закона одређени број грађана (жене које ове године пуне шездесет и по година) били у подређеном положају наспрам запослених на који се закон не примењује.

- Синдикат је указивао Влади Србије на то да је закон дискриминаторски, нарочито у односу на запослене жене, још у фази када се налазио у Скупштинској процедури, али примедбе синдиката нису уважене. Закон је донет по хитном поступку, без разматрања на Социјално–економском савету, па смо били принуђени да права чланова синдиката и свих запослених у јавном сектору заштитимо обраћањем Уставном суду Србије – објаснила је новинарима председница сидниката.

Циврић је истакла је да запослени у здравству и у социјалној заштити траже да им се врати десет одсто плате која им је смањена и подвукла да у здравству и социјалној заштити нема вишка запослених, ни медицинског ни не медицинског особља.

- Можда у неким срединама нису добро распоређени радници, али технолошког вишка нема. У здравству постоји одлив кадрова, па се синдикат залаже за то да се та радна места не гасе већ попуњавају новим кадровима. Око 13.500 радника у Србији ради на одређено време у здравству и социјалној заштити и за њих зараде не обезбеђује Републички фонд за здравствено осигурање већ установе где су радници запослени– нагласила је председница Синдиката запслених у здравству и социјалној заштити Војводине Дуња Циврић.

З. Делић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести