МИНУС ОПАСАН ПО ЗДРАВЉЕ У четири округа у Србији хладноће потенцијално опасне, ЕВО КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ  

У Србији је данас ледени дан, а како у биометеоролошкој прогнози упозорава Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" време ће данас бити потенцијално опасно по здравље на територији 4 округа, а сутра и прекосутра, 10. и 11. јануара на већини територије Србије.
1
Фото: unsplash.com/ilustracija

Са аспекта здравља људи, по препорукама Светске здравствене организације, талас хладноће је појава од најмање три узастопна дана када је минимална дневна температура ваздуха испод дефинисане критичне вредности, подсећа "Батут".

- Прогнозиране вредности минималне дневне температуре ваздуха биће у категорији потенцијално опасне појаве данас, 9. јануара на територији севернобачког, севернобанатског, пиротског и пчињског округа, а 10. и 11. јануара на већини територије Србије - наводи "Батут" и додаје:

Фото: unsplash.com/ilustracija

- 12. јануара у ову категорију спадаће минималне дневне температуре ваздуха у деловима западне, источне и југоисточне Србије, као и 13. јануара на подручју севернобачког и севернобанатског округа, као и на истоку, југоистоку и деловима централне и западне Србије.

Подсетимо, у већем делу Србије данас се очекује ледени дан. Биће облачно, повремено са снегом, а више падавина очекује се ујутро.

После подне слабљење падавина, на северу и престанак, а до вечери снег престаје и у осталим пределима.

Дуваће слаб до умерен северозападни ветар, после подне у скретању на југоисточни. Јутарња температура од -5 до -1 степени Целзијусових, максимална дневна од -3 до 1.

Последице по здравље

Екстремно хладно време представља озбиљну ситуацију која код особа које се излажу овим временским условима за последицу може имати тешке компликације здравственог стања.

Стручњаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" у тексту са препорукама о понашању у зимским условима, напомињу да је додатни фактор ризика у условима екстремне хладноће представља и учешће у саобраћају, с обзиром на појаву леда на путевима.

С тим у вези наводе да у случају неопходности изласка из урбaних целина у којима је успостављено редовно чишћење и одмрзавање путних праваца, не саветује се кретање на дуже релације возилом без пратње, с обзиром на могућност застоја услед снежних наноса, у изолованој средини, без доступне помоћи, што за последицу може имати хипотермију и евентуални смртни исход.

Фото: unsplash.com/ilustracija

- Пролонгирано излагање веома ниским температурама ваздуха може за последицу имати озбиљне клиничке манифестације попут рововског стопала, промрзлина и хипотермије. У упозоравајуће знаке спадају - неконтролисано дрхтање, нејасан и неразговетан говор, неспретни покрети, осећај замора и конфузно понашање. Уколило се неки од поменутих знакова примете код изложене особе неопходно је хитно затражити стручну лекарску помоћ - подсећају у "Батуту".

Посебно осетљиве групе људи у ситуацијама изложености екстремној хладноћи јесу особе са дијабетесом, хипертензијом и кардиоваскуларним поремећајима здравља, затим особе са ординираном специфичном терапијом које треба да провере са изабраним лекаром да ли током екстремно хладног времена треба да промене терапију, а у посебно осетљиве спадају и старије особе, деца предшколског узраста и труднице.

У условима екстремне хладноће заштита организма постиже се коришћењем одговарајуће гардеробе, као и адекватном исхраном.

(Дневник, Telegraf.rs)

EUR/RSD 117.1109
Најновије вести