У ВОЈВОДИНИ ВИШЕ ОД 500 ОБОЛЕЛИХ ОД ХИВ-а Одсек за ХИВ/АИДС: Искрено! Ево какво је њихово стварно стање

Више од 500 људи из целе Војводине који живе са ХИВ-ом лечи се у Одсеку за ХИВГ/АИДС Клинике за инфективне болести Универзитетског клиничког центра Војводине. Шефица Одсека професорка др Даниела Марић каже да 98 одсто пацијената нема вирус у крви.
а
Фото: Љ. Петровић

- Они нису заразни , јер узимају антиретро вирусну терапију (АРТ). То подразумева узимање два или три лека сваког дана у исто време, углавном једном дневно. Након започињања ове терапије, очекује се да пацијенти у року од шест недеља, до шест месеци немају више вирус у крви и не могу никога да заразе. Пацијенти који примају АРТ живе нормалну дужину живота, уколико се болест открије пре него што наступи АИДС – казала је професорка Марић.

Због стигме, ХИВ се најчешће, у 30 до 50 одсто случајева. открије у каснијој фази, односно у АИДС. Како наводи, лечење је тада компликованије, али није немогуће да се ови људи врате у стање солидног имунитета, да немају АИДС и не буду заразни.

- Болничко лечење је само у фази АИДС-а или ако имају неке инфекције. Сви други долазе само на амбулантне прегледе. У болници су само на почетку лечења и ако су јако болесни – испричала је др Марић.

Фото: Љ. Петровић

Најчешћи фактор ризика за оболевање су незаштићени сексуални односи, а потом следи интравенско коришћење дроге, мада се то сада јако ретко дешава.

Професорка Марић каже како у другој половини маја очекују да им стигну нови лекови за лечење ХИВ - а, које је одобрио Републички фонд за здравствено осигурање. Како објашава, ради се о једнотаблетном режиму, односно да ће сада уместо три засебна лека, пацијенти та сва три лека добијати у једној пилулу.

- Наши пацијенти имају просечно 45 година, а половина њих има више од 45 година. У том периоду могу да се појаве и коморбидитети, односно неке друге болести, па је затио пацијентима лакше да за ХИВ имају једну, уместо три таблете. У том годинама пацијенти имају ризик за настанак кардиоваскуларних болести, хиперлипидемије, дијабетеса, гојазности. Тако да ћемо уз нове лекове пацијентима моћи боље да прилагодимо терапију – напоменула је др Марић.


Најмлађи пацијент има три године

- Најмлађи пацијент има три године и од ХИВ-а лечимо укупно троје деце, а сви остали су пунолетни. Најстарији пацијент има скоро 80 година – навела је професорка Марић.


Према њеним речима, сви пацијенти редовно узимају терапију, а на шестомесечним контролама им се контролише вирус у крви, станје имунитета, као и да ли су се појавили неки коморбидитети.

- Нема општине у Војводини у којој нема особе која живи са ХИВ-ом. Највећи проблем свих њих је стигма, јер се и сада дешава да неко добије отказ када се сазна да је има ову болест. ХИВ је данас више социјални, него физички проблем – истакла је др Марић и додала како су она и професорка др Снежана Бркић једини доктори у Војводини који лече ХИВ.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.0769
Најновије вести