УКЦВ, радикална хирургија панкреаса: Оперишу и када је тумор захватио велику вену

Клиника за абдоминалну и ендокрину хирургију Универзитетског клиничког центра Војводине постала је регионални центар за радикалне операције панкреаса и годишње ураде између 50 и 60 ових интервенција.
1
Фото: Љ. Петровић/Др Дејан Иванов

Управник Клинике професор др Дејан Иванов каже како су ове операције некада трајале и по 12, а сада трају четири до пет сати, јер имају добар и уигран тим.

- У Клиничком центру имамо добре анестезиологе, хирурге, интензивну терапију и за радикалне операције панкреаса нам пацијенте шаљу из општих болница у Војводини. Постали смо регионални центар за хирургију панкреаса на територији Војводине. Стопа смртности након операције нам је испод 5 одсто, што је такође разлог да будемо регионални центар – казао је др Иванов.

Како објашњава, направљен је помак у хирургији главе панкреаса, јер сада може да се оперише и када је тумор ухватио велику вену. Границе радикалитета су померене у хирургији панкреаса.

- Наши пацијенти имају од 40 до 80 година. Код младих је тумор малигнији и има бржи ток, али се открива у каснијој фази. Код старијих су лошије прогнозе, јер они теже подносе операцију. Најчешће наши пацијенти имају од 60 до 70 година. Они у јединици интензивне неге проведу три дана и још седам на одељењу, тако да кући иду десетак дана након операције, опорављени и функционални – напомиње др Иванов.

Фото: приватна архива

Помак у хирургији панкреаса направљен и због дијагностичких метода, ЦТ и МРИ, које могу да открију и премалигне лезије. Када се овакве промене оперишу добија се одличан резултат, јер се постигне излечење. Неке бенигне промене се само прате, а оперишу се оне које могу да прерасту у карцином. За откривање таквих промена, као и за одлуку о операцији, потребна је висока стручност, оцењује др Иванов.

- Зато је важно циљано тражење дијагностичких процедура, на пример да се тражи ЦТ по протоколу за панкреас. У великом броју случајева смо тако видели да постоје премалигне лезије, да се оне разазнају и да се приступи правом лечењу – испричао је др Иванов.


Озбиљно схватити  бол у леђима

- Бол у леђима не треба да се схвати олако, већ треба да се мисли и на озбиљне болести, као што су тумори тела панкреаса. Не лечи се аналгетицима, већ треба урадити ултразвук које може нешто да покаже – упозорава др Иванов.


Панкреас је орган који има око 12 цм и састоји се од главе, тела и репа. Када се тумор развија у телу и репу, он има простора да се шири.

- Када да симптоме, а то је обично бол у леђима, тада је болест ухватила велике крвне судове и живце и не може да се ради радикална хирургија. У премалигним и раним стадијумима болести тела и репа панкреаса, постоје могућности хируршког лечења, и то радикалног, које може да се изведе и лапароскопски – напомиње др Иванов.

Безболна жутица је први и најзначајнији знак тумора главе панкреаса.

- Кад неко пожути, то више није први стадијум, болест је већ ухватила жучне путеве и то је локално узнапредовала болест. Када се појави жутица треба што пре да се реагује, јер у чекању може да страда и јетра, а повећава се и ризик за оперативно лечење. Ако се закасни, ради се гастроскопија којом се ставља стент у жучне водове и чека се да се пацијент “обезбоји”, јер постоји велики ризик од крварења. Чекање је, међутим, увек лоше када су у питању малигне болести – наглашава др Иванов.

Како објашњава, радикалне операције су оне када се одстрани тумор са захваћеним органима и на тај начин се даје шанса за излечење.

- Раде се и палијативне хируршке процедуре, због узнапредовале болести, којима се пацијентима продужава живот и смањују им се тегобе и патња – напоменуо је др Иванов.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести