Ципрас: Предлози Атине на самиту ЕУ

АТИНА/БЕРЛИН: Грчки премијер Алексис Ципрас и немачка канцеларка Ангела Меркел договорили су се, у телефонском разговору, да Атина на сутрашњем самиту лидера Европске уније достави предлог

 за постизање споразума са кредиторима, изјавио је неименовани званичник из грчке владе. Званичник није прецизирао детаље њиховог разговора, који долази само дан након што су Грци на референдуму великом већином одбацили услове поверилаца за финансијско спасавање Грчке, преноси Ројтерс.

Ципрас је пре разговора с Меркеловом имао телефонски разговор и са председником Русије Владимиром Путином. Разговор је иницирала грчка страна, саопштила је прес служба Кремља, а преноси Тас.Референдум представља јасну победу владе, а посебно премијера Алексиса Ципаса, који преузима све ствари у сопствене руке, рекла је економски новинар „Еуроњуз Атина” Симела Тухтиду  Танјугу, додајући да у том контексту треба схватити и оставку министра финансија Јаниса Варуфакиса.

„Верујем да је одлука о уклањању Варуфакиса из преговарачког процеса знак добре воље грчке владе. Наши партнери ће сигурно знати да цене овај корак. Били смо веома близу договора и пре референдума. Разлике између два предлога, оног кредитора и који је влада предала нису биле тако велике. Уверена сам да ће бити даљих напора да се превазиђу разлике и да се добије нешто конкретно до краја ове недеље”, казала је она.

Главни преговарач Грчке са кредиторима, Еуклид Цакалотос, именован је за новог министра финансија те земље, саопштила је јуче канцеларија председника Грчке Прокописа Павлопулоса. Цакалотос је изабран пошто је јуче Јанис Варуфакис поднео оставку на место министра финансија да би, како је објаснио, олакшао премијеру Алексису Ципрасу преговоре са страним повериоцима.

С друге стране британска штампа оценила је да грчко „не” на референдуму значи да будућност те земље у еврозони, па и сама еврозона „висе о концу”. „Гардијан” наводи да „судбина дома демократије више није у његовим рукама” и да би Европска централна банка могла да натера Атину да одговара због дуга и објави сопствену валуту, повлачећи хитну подршку грчком банковном систему. Лист, међутим, оцењује да је овај сценарио мало вероватан, јер је ЕЦБ до сад избегавала да доноси политичке одлуке током кризе. 

Подемосу „расту крила”

Мање од шест месеци пред парламентарне изборе у Шпанији, исход референдума у Грчкој охрабрио је лидере крајње левичарске шпанске странке Подемос, који су тријумф грчког „не” поздравили као победу демократије, а такву поруку су послале и нове градоначелнице Мадрида и Барселоне. „Данас је у Грчкој тријумфовала демократија”, написао је на Твитеру лидер Подемоса Пабло Иглесијас, који важи за блиског савезника грчког премијера Алексиса Ципраса. На његову поруку надовезао се још један високи члан радикалне левичарске шпанске странке, Рафаел Мајорал, који је био у Грчкој и  описао атмосферу по завршетку гласања: „Радост се осећа у ваздуху у седишту Сиризе”.

Аргентина, Боливија и Куба честитале Грчкој

Земље Латинске Америке - Аргентина, Боливија и Куба честитале су Грчкој на изреченом „не” на референдуму. Аргентинска председница Кристина Кирхнер, чија је земља није могла да испуни своје финансијске обавезе пре више од 10 година, рекла је да је грчки референдум био победа демократије и достојанства. „Надамо се да ће Европа и њени лидери разумети поруку гласања. Не можете захтевати од било кога да потпише своју смртовницу”, написала је Кирхнер на фејсбук страници, изражавајући „солидарност Аргентине са грчким храбрим народом и њиховом владом”.    

И левичарски боливијски председник Ево Моралес честитао је Грчкој и навео да је референдум био „пораз европског империјализма и почетак ослобођања европских народа”. Кубански председник Раул Кастро такође је јуче честитао грчком премијеру Алексису Ципрасу исход референдума, објавио кубански државни лист. „Тај резултат показује већинску подршку грчког народа за храбру политику владе која вас води”,  рекао Кастро у поруци Ципрасу, пренела је агенција АФП.
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести