Кацига новог борбеног авиона кошта 400.000 долара

ВАШИНГТОН: Најновији амерички борбени авион Ф-35 нашао се у средишту конторверзи због цене и дизајна,
f35/Jutjub
Фото: Youtube Printscreen

па је тако предмет полемика чак и скупоцена кацига пилота.
Најсавременији Локид Мартин Ф-35 кошта, наиме, око 100 милиона долара по летелици, што не укључује цену мотора.
Трошкови дизајна, стављања у погон и производње до сада се процењују на око 350 милијарди долара и више.

Још контроверзнија је, међутим, кацига од 400 хиљада долара, која је интегрални део оружаног система авиона.
Мајор Вил Андреота, ветеран америчких ваздушних снага и командант пилотског тима за авионе Ф-35 , брани тај програм и објашњава да кацига  има све информације о активирању оружаног система, и то кад се гледа право и у страну.
“Доступни су ми сви подаци из летелице, због чега је ово више од кациге. На горњем делу се налази централни компјутер, који обрађује информације и одлучује о томе шта ће ми приказати. Ово је такозвани визир, који функционише као екран, где се приказују сви подаци”, објашњава Андреота, преноси Глас Америке.

На кациги се налазе скупе камере, које омогућавају пилоту га гледа изван и унутар кокпита. Такође има камере са инфрацрвеним зрацима.
Ден Грејзер из Пројекта за надзор владе каже за Глас Америке да кацига указује на већи проблем - а то је стављање превише ствари у један пакет.
"Да би се објединила сва та технологија, гомилају се трошкови и сложене компоненте, које касније треба одржавати, зато што је реч о још једној ствари у овој летелици која може да се поквари у будућности”, наводи он.

Камере за кацигу су неопходне зато што пилот у авиону Ф-35 седи много ниже него у осталим борбеним летелицама.
Грејзер, међутим, сматра да је у питању грешка у дизајну.
“За пореске обвезнике то значи да не плаћамо само за дизајн кокпита са пилотом у авиону, већ и издвајамо додатних пола милиона долара за сложени дизајн кациге да би се превазишло нешто што су могли да реше једноставним инжењерским потезом”, каже он.
Ф-35 је дизајниран да траје око 50 година.

За америчке ваздушне снаге, морнарицу и маринце произведено је 2.500 летелица, уз неколико стотина за савезнике који учествују у том програму, а чији се пилоти тренутно обучавају у Аризони, преноси Глас Америке.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести