Брзина једнако живот

СОМБОР: Када је последњег дана јула нови покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић најавио да би, након очекиваног ребаланса буџета АП Војводине, требало да буду обезбеђена средства

и за две ангио-сале, неопходне у лечењу кардиоваскуларних болести, као најозбиљнији кандидати за нову опрему су виђене три покрајинске болнице - у Суботици, Зрењанину и Сомбору. Нови покрајински министар је том приликом нагласио да ће „циљну равнину“ успешно проћи оне здравствене установе које, захваљујући свом менаџменту и сарадњи са локалном самоуправом, успеју да у предстојећих шест месеци обезбеде адекватан простор за смештај специфичне опреме.

Ако се заиста и примени овај критеријум, кажу у сомборској Општој болници „Др Радивој Симоновић“, одлука у корист управо ове здравствене установе је могла да се донесе одмах по најави набавки две нове ангио-сале. Наиме, сомборска болница већ дужи период има спреман простор за смештај ангио-сале, па се директор Опште болнице „ДР Радивој Симоновић“ др Милан Грба нада да ће избор пасти и на Сомбор.

- Екипа стручњака је већ била овде у болници и проценила да је наша сала добра и спремна за прихват опреме за ангио-салу. Дакле са техничке стране нема никаквих проблема.- каже др Грба и уједно додаје да је четворочлани тим на челу са једним од њихових кардиолога већ послат на обуку у Институт за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици.

Да поред овог, на страни сомборске болнице стоје и можда јачи аргументи, сведочи чињеница да је ово географски и саобраћајно најудаљенији град од Института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, а то значи да су пацијенти из овог града уједно и најугроженији када добију инфаркт или имају какве друге тегобе са срцем, пошто је у кардиологији један од пресудних елемената брзина којом ће пацијент добити одговарајући терапеутски третман.

Док је Зрењанин свега 60 километара удаљен од Новог Сада, пацијенти из Суботице могу да рачунају на директни брзи транспорт ауто-путем, амбулантном возилу сомборске болнице и „под ротацијом“ треба педесет минута да стигне само до Врбаса у коме се тек укључује у брзи саобраћај на ауто-страду Суботица- Нови Сад-Београд и пред којим је још четрдесетак километара пута.

- То несумњиво говори да смо ми најудаљенија болница од Института у Сремској Каменици, па смо увек на граници оптималног времена  за интервенцију која спасава живот особа које су доживеле инфаркт - сведочи први човек овдашњег здравства др Милан Грба, према чијим би речима ангио-сала у Сомбору спасила многе животе али и драматично смањила листе чекања на интервенције као што су катетеризација и уградња стентова у центру војвођанске кардиологије, каменичком Институту.

М. Миљеновић

Кардиолошка деметрополизација

Ако се обистини најава покрајинског секретара за здравство, током октобра и новембра ће бити расписане јавне набавке за две нове ангио-сале, које би требале бити оперативне до пролећа наредне године. Док у Србији тренутно функционишу 23 овакве сала, у целој покрајини постоје свега две и то обе у Сремској Каменици, од којих је једна већ дуже у квару.
 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести