Кикинда спремна за стране инвеститоре

КИКИНДА: Отварање нове фабрике француске компаније „Мекафор” и погона италијанског „Зопаса” који се сместио под кровом некадашње „Ауто куће”, добар су наговештај

 да иностране компаније желе да улажу у Кикинду. Да би се представио потенцијал северног Баната и поспешио долазак страних компанија, у Кикинди је одржан пословно-инвестициони форум уз учешће представника двадесетак иностраних компанија, челника градске самоуправе, кабинета Владе Србије и привредних комора Србије и Војводине.

Највећу шансу за улагање представници града виде у страним инвеститорима који су дуже време у Румунији и већ увелико траже погодне градове у Србији за проширивање производње. Градоначелник Павле Марков сматра да Кикинда пружа веома добре услове за инвестирање, поготово што има квалитетну инфраструктуру, стручну, квалификовану и искусну радну снагу.

- Углавном се ради о немачким, аустријским, италијанским и француским компанијама које су присутне у румунској Жупанији Тимиш, па је то нешто што смо ми видели као једно велико поље интересовања и боримо се да преузмемо апсолутну превласт када крене ширење инвестиција ван ЕУ. Кикинда је десет километара од границе, 60 километара од Темишвара, тако да компаније које су своје погоне раније отворили у овом региону, могу веома лако и брзо да се пребаце, а код нас у Кикинди имају све предуслове и могућности – наглашава Марков.

То је потврдила и генерална директорка „Зопаса“ у Србији Кармен Росмири која каже да је у Србији наишла на људе са одличном техничком подршком, људе који су спремни и мотивисани да раде, те да је комапнија „Зопас“ у Кикинди за кратко време постигла завидне резулате у свим областима пословања. Она је захвалила и представницима градске самоуправе који су изашли у сусрет свим захтевима и помогли да се отвори погон. Генерални конзул Републике Србије у Темишвару Лазар Манојловић, уверен је да ће и овај пословно-инвестициони форум отворити путеве конкретних инвестиција.

М. Митровић
 

Мањак радника у Румунији

У Жупанији Тимиш незапосленост је само четири одсто, док је у Кикинди и Србији та стопа двоцифрена, што је потенцијалним улагачима веома интересантно. Петер Хохмуд из Немачког пословног клуба у Темишвару сматра да ће недостатак радне снаге у Румунији отворити могућност да се иностране компаније које послују у тој земљи пребацују у Србију, напомињући да су немачке компаније присутне у Зрењанину и Новом Саду, а да пословни људи Кикинду виде као ново подручје интересантно за отварање нових погона.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести