Летовање у Војводини: Бели камен и плава вода Бешеновачког језера

Посетили смо Бешеновачко језеро како би се из прве руке уверили у приче које су препуниле друштвене мреже.
њ
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Једни пишу како нема тако плаве воде у Србији, други да је ово језеро права фрушкогорска оаза, трећи су дошли да извиде као и ми због чега је настала општа помама, четврти само да би се расхладили, окупали у, како кажу, лековитој води, а неки и направили роштиљ. Најпопуларније језеро ове године у Србији је свакако Бешеновачко. Оно што је прво запало у око репортерима "Дневника" је да је језеро много уређеније него претходних година. Чак изгледа као да се спрема да ту никне нека озбиљнија градња, односно туристички комплекс. Посетили смо језеро радним даном, па ипак је било крцато, а кажу да је викендима највећа посећеност. Имајући у виду да земљиште и даље припада беочинској цементари "Лафарж" која је и направила ископ дубок (кажу и ) 80 метара, ту лежи и одговор на питање колико је дубоко ово језеро. Након што су радници Лафаржа исцрпели лапорац надомак села Бешеновачки Прњавор, још при крају радова, имали су проблем са водом која је непрестано извирала на месту копа, а они је преусмеравали у  оближњи поток. Када је цементара на том месту престала са радом, вода је неометано почела да пуни језеро. Бели камен, како га још називају, једно је од најпопуларнијих језера на Фрушкој гори данас.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Саво Шешум из Бачке Тополе посетио је језеро са женом и унуцима по први пут, за које је чуо на телевизији. Питали смо га да ли је вода лековита, пошто смо видели да се маже смесом између глине и блата, а он одговорио да је чуо да јесте. Шешума је језеро одушевило, као и његовог шестогодињег унука Огњена, па кажу да ће свакако поново доћи.

Пошто је реч о дивљој плажи, љубимци су дозвољени, те смо затекли и великог шнауцера Хелену, за коју је њена власница из Руме рекла да се плаши мало прилаза у воду.

Тамара Плавшић из Новог Сада рекла нам је да још увек сумира утиске.

-Нисам превише одушевљена искрено, први пут смо овде. Највише искустава сам прочитала преко групе "Маме Новосађанке", где је већина хвалила језеро, зато смо се и одлучили да дођемо, али нисмо фасцинирани- каже Тамара која је дошла са деветогодишњом ћерком Петром. -У најмању руку је непријатан улазак у воду, поготово за малу децу, и ако поново дођемо, вероватно ће то бити без деце.

С друге стране, мама троје деце из Батајнице Мирјана Ткалац је одушевљена језером и каже да је супруг кренуо послом за Нови Сад, а она понела купаће.

- Баш нам је лепо, све је до очекивања. И мој настарији син се жалио да је све камен и да нема песка, али нисмо дошли на море и пешчану плажу, ипак заиста је лепо, као и природа и мирно је- каже Мирјана.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Још једна мама Бојана Ђуричић, али из Швајцарске, каже да је била први пут пре десет година и да језеро није тако изгледало, а сада јој се још више свиђа. Њен син Дамјан Насковић додаје да има пуно камена, али да је у патикама за воду, па и нема неки проблем са уласком.

-Скупљамо боју за море, прво је мало хладно кад се уђе, али онда се навикнеш, па је супер- каже нам Бојана.

Марија Милошевић из Београда дошла је са друштвом први пут на Бели камен, који јој се свиђа, јер не греје, па не мора да скакуће по њему.

-Не свиђа ми се што "ломимо" ноге чим уђемо на неко камење и што мало гризу рибице, али је вода јако чиста и топла, очекивали смо хладнију. Свиђа ми се што није гужва и баш је лепо, као да смо на море отишли- каже Марија која се размишљала да изнајми суп, за који нам је рекла да кошта 500 динара пола сата, а сет лежаљки за цео дан хиљаду динара. Она истиче да су цене скроз океј и сигурно ће доћи још који пут.

И док је некима сметао прилаз, други су се несметано купали, излежавали на душецима у води, али и одмарали на лежаљкама, возили педалине или суп, који сада могу да се изнајме на овом језеру, али и да се купи пиће, јер су се људи бацили у бизнис.

-Нико не односи смеће на сеоску депонију, осим мене. Бизнис иде, има потенцијала, али пре свега ја сам овде највише из љубави према језеру и овде сам цео живот- каже Драгутин Остојић из Шуљма, који изнајмљује лежаљке, педалине, супове, продаје пиће. - Викендом је највећа гужва и то недељом, а за потпуни ужитак, ако баш желите да одморите и да не слушате музику, галаму и децу, дођите радним даном у преподневним часовима, када је прилично тихо. Има и ноћног купања, све је лепо, једино молим људе да скупљају смеће. Неки кажу да је овде скупо, али дођу деца, рођендан им је, могу да се возе супом по цео дан, други пут дамо људима лежаљке бесплатно.

Сигурно је да људи уживају у језеру чисте, тиркизне боје, белом камену и лепоти Фрушке горе, пошто смо видели и да се спремају кућице за изнајмљивање у близини, не видимо уопште разлог ко не би пожелео да летује баш код Бешеновачког језера.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Ко скупи смеће, лежаљка гратис

Сремци су врло досетљиви, јер на Бешеновачком језеру комуналне службе не односе смеће, те тридесетогодишњи Драгутин Остојић из Шуљма, који већ трећу годину изнајмљује лежаљке на језеру, каже да управо поставља знак- ко скупи пуну кесу смећа или пуну лименку пикаваца, добија гратис лежаљку.

М. Стакић

 

 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести