Савремено управљање отпадом

СУБОТИЦА: Градилиште Регионалне депоније код Бикова данас су обишли шеф Делегације Европске уније у Београду Мајкл Девенпорт, министарка у Влади Србије проф. др Снежана Богосављевић-Бошковић,

ресорно задужена за заштиту животне средине и градоначелник Суботице Јене Маглаи. Овим је обележен и почетак изградње савременог система управљања отпадом за подручје неколико општина.

Процењује се да просечно домаћинство годишње произведе тону отпада, па се припрема депонија која може примити 260.000 тона. Примена новог концепта у управљању отпадом за 260.000 становника који живе на територији Града Суботице и у општинама Сента, Кањижа, Бачка Топола, Мали Иђош, Чока и Нови Кнежевац, почиње имплементацијом пројекта „Изградња регионалног центра за управљање отпадом у Суботичком региону”, који финансира Европска унија.

- Изградња Регионалне депоније за град Суботицу и још шест општина је изузетно важна, јер се њиме решава проблем управљања комуналним отпадом у овом делу Србије. Нама је циљ да имплементацијом овог пројекта успоставимо систем управљања отпадом у складу са домаћом регулативом, али поштујући и највише европске стандарде. На тај начин желимо да заштитимо грађане и спречимо загађење околине и грађанима овог дела Србије обезбедимо здраву животну средину и квалитетан начин живота, истакла је Снежана Богосављевић Бошковић, приликом обиласка градилишта.

Укупна вредност пројекта је 24 милиона евра. Финансијска подршка ЕУ, у износу од 20 милиона евра, односно 83 одсто, усмерена је на изградњу инфраструктуре и јачање капацитета регионалног предузећа и локалних јавних комуналних предузећа у суботичком региону. Влада Србије учествује у изградњи компоненти Регионалне депоније са 3,2 милиона евра, или 13 одсто, док ће укупно милион евра, што је четири процента инвестиције, бити издвојено из буyета Града Суботице и општина региона.

- Реч је о скупом и великом пројекту. Важан је поред новца и рад који је претходио дану када обележавамо почетак изградње Регионалне депоније. Важно је да се настави реализација овог пројекта и да се рокови поштују – додала је министарка. Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт није крио своје задовољство начином реализације пројекта, јер како је објаснио има велики утицај на животну средину.

- Ово је пројекат који ће бити од велике практичне користи за грађане седам општина, које су укључене и чини ми се да ће сви грађани осећати побољшање квалитет живота. Мислим на побољшање квалитета ваздуха, подземних вода, земље. Због тога сам веома срећан -  рекао је Девенпорт, додајући да је ово највећи пројекат који се реализује новцем ЕУ у Србији и велики изазов. Градоначелник Суботице Јене Маглаи је само кратко прокоментарисао да је ово за Суботицу и друге општине велики дан. Ово је пројекат који ће променити начин размишљања грађана, али и начина управљања отпадом, казао је Маглаи.

Имплементацијом овог пројекта у Србији ће први пут бити примењен целовити систем коначног збрињавања комуналног отпада према стандардима Европске уније и у складу са Националном стратегијом за управљање отпадом 2010-2019. Републике Србије. Изградња се спроводи кроз три ЕУ пројекта намењена надзору и техничкој подршци, изградњи комплекса Регионалне депоније и изградњи три трансфер станице у региону и уз финансијску подршку Министарства пољопривреде и заштите животне средине и јединица локалних самоуправа региона.

Идеја о изградњи Регионалне депоније стара је већ десет година, а проблем је био да се пронађе локација за изградњу депоније. Коначно је одабран простор између села Бикова и Орома.

С. Иршевић

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести