Три погона и вода на брегу

ШАЈКАШ: Општина Тител је некада имала 2.500 запослених, углавном у пољопривредном сектору, а данас једва половину од тог броја. Ситуација ће се побољшати убрзо,

 јер се улаже у агроиндустрију. Тако је отворена млекара у Мошорину, савремена кланица, са новим власником у Тителу, је пред отварањем, као и фабрика за прераду кромпира.

Инвеститорима је на столу понуда за изградњу луке, прераду поврћа, а постоји и озбиљан купац за производне погоне „Победе”. Највећа инвестиција је у довођењу воде и струје на Тителски брег. Локална самоуправа рачуна да ће ускоро у Тителу бити у првој фази запослено 210 радника, а ширењем производње у новим објектима још 140 радника. О напорима локалне самоуправе да створи бољу привредну климу председник општине Драган Божић информисао је на скупу пољопривредника у Шајкашу, народног посланика Милана Новаковића и саветника премијера Вучића др Драгана Гламочића, саветника премијера Вучића.

- Користимо сваку шансу за повећање запослености и од тога нећемо одустати. Успели смо без задужења да купимо из стечаја погон „Победе” за 28 милиона динара и тако спречимо да се хале и машине продају у старо гвожђе – рекао је Божић. -У изразито сточарском крају - Мошорину у новој млекари је запослено 60, а у плану је пријем још толико људи. Кланица ће стартовати са 30 радника, уз повећање на 60, а фабрика за прераду кромпира рад почиње са 120 радника и за годину дана примиће још 60 радника.

- Наша највећа инвестиција, вредна 40 милиона евра, коју желимо реализовати, је довођење струје и воде на Тителски брег из Тисе – каже Божић. - И о овом подухвату смо отпочели разговоре са компанијом из Израела, која има прихватљиву понуду. Главни проблем нам је гаранција. Вода за 8.500 хектара је за нас инвестиција столећа, јер се отвара могућност да се на најбољој земљи гаји воће, поврће – органска храна. Овом површином сада газдује хиљаде људи, али ако се крене у интензивну производњу у пластеницима, стакленицима, следила би изградња хладњача, пакирница, дораде и прераде роба. Терен је погодан и за соларну енергију – истиче Божић.

На састанку са пољопривредницима у Шајкашу разговарало се отворено о могућности за коришћење новца из државне касе за куповину механизације, приплодне стоке, али и мањих прерађивачких капацитета. Народни посланик Новаковић је рекао да дели незадовољство пољопривредника кад је реч о раду Министарства пољопривреде и појединих стручних служби.

Др Гламочић је истакао да је отварање млекаре у Мошорину и кланице у Тителу најбољи пример да се инвестицијом у прераду и дораду одржава млечно говедарство и свињарство.- Проблеми око откупа млека и цене остаће отворени за дужи период и ми тражимо решење да одговоримо на велики увоз јефтиног млека и других производа из ЕУ. Све ово је последица Споразума из 2008. године који имамо са ЕУ и санкција према Русији. Због тога је значајно што за своју општину имате решење у новим прерађивачким објектима – рекао је Гламочић.

В. Х.

Саслушани захтеви паора

Пољопривреднике је интересовало да ли постоји могућност да се за њих уведе јефтинији дизел, а Гламочић је одговорио да се та иницијатива понавља на више места и да ће се о њој разговарати. Угледни фармер Ново Ињац рекао је да није прихватљиво што ратари плаћају све ставке из цене дизела, као и они што користе друмове. Он предлаже да се то по угледу на друге земље уведе и код нас.  - Треба променити праксу да се од нас захтева измирење свих обавеза, а да нама дугује држава. Било би нам боље да ништа не добијамо, али и да ништа не плаћамо разним службама и држави. Учињена је грешка што се не добија подстицај на закуп земље до 20 хектара – рекао је Ињац.
Овчари, власници праменке, су овом приликом затражили помоћ око матичења ове расе, јер имају више од 5.000 грла.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести